شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کمیسیون مجلس نمایندگان آمریکا رای به طرح توبیخ وزیر دادگستری ترامپ داد

در تازه‌ترین تحولات در ماجرای مداخله احتمالی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری آمریکا، کمیسیون مجلس نمایندگان این کشور در اقدامی نادر طرح توبیخ ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا را به دلیل اخلال در روند تحقیق کنگره به تصویب رساند.

مجلس نمایندگان روز چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت، بار را به خودداری از ارائه نسخه کامل گزارش تحقیق رابرت مولر، بازرس ویژه دادستانی آمریکا درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا متهم کرده است.

جری نادلر، رییس دموکرات این کمیسیون با بیان این که «ما اکنون در بطن یک بحران قانون اساسی هستیم»، از این اقدام کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان به عنوان «یک مرحله خیلی مهم و حیاتی» نام برد.

طرح «توبیخ» یک وزیر دادگستری پیشتر فقط درباره اریک هولدر، وزیر دادگستری دولت دموکرات باراک اوباما به تصویب رسیده بود. اما این طرح برای اینکه رسما به نتیجه برسد، باید در مجلس نمایندگان مطرح شود و به رای‌گیری گذاشته شود.

هنوز تاریخ برگزاری چنین رای‌گیری مشخص نشده اما برای آن که ویلیام بار به طور رسمی متهم شود، ۱۹۷ عضو جمهوری‌خواه و ۲۳۵ دموکرات باید علیه او رای دهند.

رابرت مولر در گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای خود اتهام تبانی دونالد ترامپ با روسیه را رد کرده، اما از چندین مورد فشار از سوی رییس‌جمهوری در روند تحقیقات در این زمینه سخن گفته است.

ویلیام بار نیز پیش از انتشار این کنفرانس در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که بازرس ویژه در طول ۲۲ ماه تحقیق، به جز ۱۰ مورد احتمال ممانعت از اجرای عدالت دونالد ترامپ، او را بی‌گناه شناخته است.

تصویب طرح توبیخ ویلیام بار یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که او مقابل کمیسیون قضایی سنای آمریکا حاضر شد تا به سوالاتی درباره‌ مدیریت گزارش رابرت مولر پاسخ دهد، اما بعد از این جلسه اعلام کرد که امروز برای پاسخگویی به نمایندگان حاضر نخواهد شد.

همچنین روز گذشته رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که پسر بزرگ دونالد ترامپ به کمیسیون اطلاعاتی سنا احضار شده است. این احضار نیز در چارچوب تحقیقات درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا است.

این برای اولین بار است که کنگره آمریکا از قدرت تحقیقاتی خود برای احضار یکی از اعضای خانواده ترامپ استفاده می‌کند. این در حالی است که سنای آمریکا بر خلاف مجلس نمایندگان، در اختیار جمهوری‌خواهان است و این احضار با چراغ سبز جمهوری‌خواهان صورت گرفته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More