شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کودک کاری که گفته بود «وقتی برای آرزو کردن نداشتم» خودکشی کرد

«هیچ آرزویی ندارم، چون تا شب سر کار بودم وقت نداشتم بهش فکر کنم»؛ انتشار خبر خودکشی کودک کار به نام رضا که با این جمله‌اش در یک برنامه تلویزیونی مشهور شده بود، با بازتاب گسترده در رسانه‌های اجتماعی مواجه شده است.

روز دوشنبه ۱۵ دی‌‌ماه صفحه اینستاگرام «خانه ایرانی لب خط» که از انجمن‌های حامی کودکان کار و مرتبط با جمعیت خیریه «امام علی» است، اعلام کرد رضا در سن  ۱۸ سالگی بر اثر خودکشی جانش را از دست داد.

او چند سال پیش به برنامه «ماه عسل» در صداوسیمای جمهوری اسلامی دعوت شده بود که در آنجا تایید کرد به صورت «شبانه‌روزی» کار می‌کند و «نان‌آور» خانواده‌اش است.

در بخشی از این برنامه وقتی مجری از او درباره آرزویش پرسیده بود،‌ رضا فیوجی گفت: «من هیچ آرزویی ندارم، چون وقت نکردم بهش فکر کنم، چون تا شب سر کار بودم، اصلا نتونستم بهش فکر کنم.» این جمله او در همان زمان نیز در رسانه‌های اجتماعی بازتاب یافته بود.

جمعیت خیریه «امام علی» در همین زمینه متنی در کانال تلگرامش منتشر کرد و نوشت: «مانده‌ایم در حجم این سیاهی که به هیچ تلاشی شسته نمی‌شود. حاشیه‌ای که فرزندانش در غربت، مادر از دست می‌دهند و مادرانی که فرزند و مایی که هر دو را...»

کاربران رسانه‌های اجتماعی هم از روز دوشنبه به ابراز احساسات و همچنین انتقاد از وضعیت اقتصادی و معیشتی در کشور پرداخته‌اند.

مهران دوستی، فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری، با انتشار تصویر این کودک در توییترش نوشت: «ذره‌ای وجدان اگر در حاکمان این مملکت بود، با شنیدن خبر خودکشی رضا،‌ کودک کار برنامه ماه عسل، صبح که نشده از غصه دق می‌کردن،‌ ولی این خبرا برای حکام ما خیلی وقته عادی شده...»

 

۳ تا ۷ میلیون کودک کار؛ سهم ۷ درصدی خودکشی‌ها

خبر این خودکشی بار دیگر موجب توجه افکار عمومی به وضعیت کودکان کار در ایران شده است. 

در خردادماه پایگاه خبری «شهرآرانیوز» در گزارشی نوشته بود در کشور بین سه تا هفت میلیون کودک کار وجود دارد، اما اغلب آن‌ها هیچ‌گونه ثبت هویتی ندارند و نمی‌توان آمار دقیقی درباره آن‌ها ارائه کرد.

تشدید وخامت اوضاع معیشتی و افزایش قیمت‌ها در ایران همزمان با بحران شیوع کرونا نگرانی حامیان حقوق کودک درباره سلامت جسمی و معیشتی آن‌ها را افزایش داده است.

بر اساس ماده ۷۹ قانون کار ایران «به کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال ممنوع است»، اما همچنان در حوزه‌های مختلف از نیروی کار کودکان استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، افزایش گزارش‌های منتشر شده درباره خودکشی کودکان و دانش‌آموزان طی ماه‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

پایگاه خبری هرانا اشاره کرده که بیش از هفت درصد آمار اعلام‌شده خودکشی‌های سالانه از سوی سازمان نظام پزشکی قانونی مربوط به نوجوانان است. 

انجمن دفاع از حقوق کودک اعلام می‌کند بر اساس پژوهش‌هایش طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، بیش از ۲۵۰ کودک در کشور خودکشی کرده‌اند.

سازمان ثبت احوال ایران هم اشاره کرده خودکشی «پنجمین دلیل مرگ و میر نوجوانان و جوانان» در کشور به حساب می‌آید.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More