شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کیمیا علیزاده به رغم درخشش به مدال المپیک نرسید

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی عضو تیم پناهندگان با شکست در دیدار رده‌بندی تکواندوی المپیک مقابل خدیجه کبری ایلگون از ترکیه، علیرغم درخشش در این مسابقات با عنوان چهارمی به کار خود در توکیو ۲۰۲۰ پایان داد.

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ۲۳ ساله ایرانی عضو تیم پناهندگان در المپیک ۲۰۲۰ توکیو  توانست یک حریف قدر خود از بریتانیا را شکست دهد، مقابل دیگر حریف خود از روسیه در مرحله نیمه‌نهایی شکست خورد و به مرحله رده‌بندی تکواندو زنان در ۵٧ کیلوگرم راه یافت.

او که تنها ورزشکار زن ایرانی برنده مدال المپیک به شمار می‌رود و در ابتدای سال ۲۰۲۰ به آلمان پناهنده شد، اکنون باید برای کسب مدال برنز تلاش کند.

علیزاده روز یکشنبه ۳ مرداد، در حالی از حریف خود، تاتیانا مینینا از کاروان روسیه با نتیجه ۱۰ بر ۳ باخت که پیشتر توانسته بود در سه بازی متوالی به پیروزی برسد.

این تکواندوکار دارنده نشان برنز المپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل، توانست در مرحله یک چهارم نهایی، حریف چینی خود را با نتیجه ۹ بر ۸ شکست دهد.

همچنین قبل از آن مقابل جید جونز از بریتانیا با نتیجه ۱۶ به ۱۲ به پیروزی رسید و رویای این ورزشکار بریتانیایی را برای رسیدن به سومین مدال طلا نقش بر آب کرد.

اما اولین حریف علیزاده، ناهید کیانی یک هموطن او بود که با تیم جمهوری اسلامی ایران در بازی‌های المپیک حضور دارد.

علیزاده توانست کیانی را با نتیجه ١٨ بر ٩ شکست دهد و او را از ادامه رقابت‌ها باز دارد.

شکست دادن یک عضو تیم ایران از سوی یک پناهنده ایرانی، واکنش‌های بسیاری را در رسانه‌های فارسی‌زبان و شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

مخالفان جمهوری اسلامی و منتقدان سیاست‌های حکومت ایران، این شکست را «شکست جمهوری اسلامی» توصیف کردند.

برخی هم پیش از آنکه نتیجه بازی مشخص شود، حکومت ایران را عامل روبه‌روی هم قرار گرفتن دو ایرانی در المپیک، و به همین دلیل، جمهوری اسلامی را «بازنده اصلی» این بازی دانستند.

همچنین برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز معتقد بودند که این رقابت، برنده‌ای نداشت چون میان دو ایرانی برگزار شده بود.

از آنجا که جمهوری اسلامی همواره از رقابت ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی جلوگیری می‌کند، یکی از کاربران توییتر نوشت: «جای شکرش باقی است» که مقام‌های تهران مانع بازی ناهید کیانی با کیمیا علیزاده نشدند.

در مقابل، کارشناس ورزشی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران که رسانه حکومتی است، برای زیر سوال بردن موفقیت علیزاده در المپیک توکیو، گفت که او «‌با پول کسانی که با سختی زندگی می‌کنند» به موفقیت رسیده ولی «‌آلت دست بیگانگان» شده است.

علیزاده یکی از سه تکواندوکار و ۲۹ ورزشکار تیم پناهندگان است که با پرچم سفید در این بازی‌ها شرکت کرده‌اند.

این تکواندوکار زن ایرانی پس از موفقیت در المپیک ۲۰۱۶ چندین پیشنهاد از کشورهایی مانند هلند، کانادا، بلژیک و بلغارستان داشت، اما در نهایت به آلمان پناهنده شد.

او که اکنون در یکی شهرهای ایالت بایرن آلمان زندگی می‌کند، به رویترز گفت وطن خود را ترک کرده، زیرا از این که به عنوان ابزاری تبلیغاتی مورد استفاده قرار بگیرد، خسته شده بود.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More