شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارشگران بدون مرز: جاوید رحمان فورا از زندان‌های ایران بازدید کند

 

سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، را به بازدید فوری از زندان‌های ایران فراخواند. 

رضا معینی، مسئول بخش ایران و افغانستان این سازمان، روز جمعه ۳۱ مرداد، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران یکی از بدترین کشورها در امر سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی درباره همه‌گیری ویروس کرونا است.»

معینی تاکید کرد: «با آماری که به‌تازگی انتشار یافته‌ و پنهان‌کاری نظام جمهوری اسلامی، نمی‌توان برای همه‌ زندانیان و به‌ویژه روزنامه‌نگاران نگران نبود.»

 

 

او ادامه داد: «گزارشگران بدون مرز از جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، می‌خواهد همه تلاش خود را برای  رفتن به ایران و بازدید و گزارش از وضعیت زندان‌ها انجام دهد.»

همچنین یک پزشک کارمند در یکی از زندان‌های تهران بزرگ که نامش فاش نشده، در گفت‌وگو با گزارشگران بدون مرز بر ناتوانی سامانه بهداشتی زندان‌های ایران در برابر بحران کنونی شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.

او گفت: «برای بیماری همه‌گیر چون کوید-۱۹ ما نه‌تنها به امکانات لازم که به یک سیاست و برنامه‌ریزی درست نیاز داریم. اما تنها کاری که مدیریت زندان‌ها انجام می‌دهند قرنطینه کردن زندانیان  یا انتقال آنها به زندان‌های دیگر است.» 

این پزشک با تاکید بر این‌که در این شرایط «تنها راه، آزادی  یا مرخصی زندانیان بیمار برای درمان شایسته» است، ادامه داد: «دست‌کم اگر قرار است بمیرند با عزت بیشتر نزد خانواده‌هایشان جان بسپارند.»

گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، در بیانیه خود نوشت که تعداد بیش از گنجایش زندانیان، زندان‌های ایران را به «کانون‌های همه‌گیری» تبدیل کرده و «تا امروز هیچ آماری از شمار دچارشدگان به کوید-۱۹ و کشته‌شدگان این بیماری در زندان‌ها از سوی مقامات مسئول منتشر نشده است.»

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل از دسترسی به چند نامه‌ مقام‌های ارشد زندان‌های ایران به وزارت بهداشت این کشور خبر داده و اعلام کرده بود که این نامه‌ها نشان می‌دهد دولت حسن روحانی از پذیرش درخواست‌های پی‌درپی این مقام‌ها برای ارائه امکانات لازم برای کنترل شیوع کرونا در زندان‌ها امتناع کرده است.

عفو بین‌الملل در گزارش روز دهم مرداد، با استناد به این نامه‌ها نوشت این مقام‌ها درباره کمبودهای جدی در زمینه تجهیزات حفاظتی، مواد ضدعفونی‌کننده و وسایل ضروری پزشکی در زندان‌ها هشدار داده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More