شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش فیگارو از دلایل احتمالی بازداشت فریبا عادل‌خواه در تهران

روزنامه فیگارو، چاپ فرانسه، در مقاله‌ای به بهانه صدمین روز دستگیری فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی بازداشت شده در تهران، به‌دلایل احتمالی بازداشت او از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی پرداخته است.

این روزنامه در گزارش روز جمعه، پانزدهم شهریور ماه خود سه احتمال را درباره بازداشت عادل‌خواه از سوی نیروهای سپاه پاسداران در تهران، مطرح می‌کند.

فرضیه نخست این است که سپاه پاسداران قصد داشته است با بازداشت این پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی-فرانسوی، در شرایطی که حسن روحانی، رییس جمهوری ایران و امانوئل مکرون، همتای فرانسوی او، به طور دائم در تماس تلفنی با هم هستند امکان گشایش در روابط تهران و پاریس را بر هم زنند و بر رییس جمهوری ایران فشار بیاورند.

احتمال دومی که مطرح شده این است که جمهوری‌اسلامی امیدوار است عادل‌خواه را با یک ایرانی دستگیر شده در فرانسه با نام جلال روح‌الله‌ نژاد مبادله کند. دستگاه قضایی ایالات متحده، خواهان استرداد این مهندس ۴۱ ساله به آمریکا است. فرانسه ۱۵ روز پیش از دستگیری فریبا عادل‌خواه در تهران، موافقت خود با استرداد روح‌الله‌ نژاد به آمریکا را اعلام کرده بود.

دادسرای اکس-آن-پرووانس، در جنوب فرانسه، روز سه‌شنبه دهم اردیبهشت، با درخواست واشنگتن برای تحویل روح‌الله‌ نژاد به آمریکا موافت کرده بود، اما این استرداد هنوز انجام نشده است.

روح‌الله‌ نژاد در بهمن‌ماه گذشته در فرودگاه نیس، زمانی که قصد داشت از طریق مسکو، به ایران پرواز کند از سوی پلیس فرانسه بازداشت شد. او از سوی آمریکا متهم شده است که تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را نقض کرده و تلاش کرده است سیستم‌های مایکروویو صنعتی و سامانه‌های ضد پهپاد را به ایران منتقل کند.

روح‌الله‌ نژاد همچنین متهم است که با شرکت «رایان رشدافزار»، از شرکت‌های وابسته با سپاه پاسداران، همکاری داشته است. شرکت «رایان رشدافزار» در تابستان سال گذشته از سوی خزانه‌داری آمریکا در فهرست تحریم‌های اقتصادی علیه ایران قرار گرفت.

جرج مالبرونو، خبرنگار ارشد فیگارو می‌نویسد: «گفت‌وگو برای آزادی فریبا عادل‌خواه به‌طور مستقیم از سوی کاخ الیزه پی‌گیری می‌شود. مکرون چندین بار در این مورد با روحانی گفت‌وگو داشته است. اما به نوشته این روزنامه‌نگار فرانسوی، روحانی اختیاری در این زمینه ندارد چرا که این سپاه پاسداران است که مسئول بازداشت عادل‌خواه در تهران به شمار می‌رود».

فیگارو همچنین در گزارش خود به شایعاتی اشاره می‌کند که از هنگام دستگیری عادل‌خواه پخش شده است. این شایعات می‌گویند یک دوست فرانسوی عادل‌خواه هم همزمان با او بازداشت شده است و حساب کاربری «واتس‌اپ» این فرانسوی از نهم ژوئن، دقیقا روز دستگیری عادل‌خواه در تهران، دیگر فعال نبوده است. فیگارو در گزارش خود به نام یا سمت این فرانسوی که به‌عنوان «دوست عادل‌خواه» معرفی شده هیچ اشاره‌ای نکرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More