شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گسترده شدن اعتراض‌ها و اعتصاب‌‌های صنفی ایران؛ از هفت تپه و هپکو تا معلمان مدارس غیرانتفاعی

در حالی که اعتصاب کارگران هفت تپه و هپکو علیه مدیریت این کارخانه‌ها همچنان ادامه دارد، معلمان مدارس غیرانتفاعی ایران نیز به جمع معترضان در این کشور پیوستند.

به گزارش ایلنا، اعتصاب کارگران هپکو در اراک، دوشنبه ۲۷ مرداد، وارد سیزدهمین روز شد و کارگران این واحد همچنان دست از کار کشیده و بر تعیین تکلیف وضعیت کارخانه پافشاری می‌کنند.

در حالی که کارگران به وضعیت تولید در این کارخانه معترضند، یکی از کارگران به ایلنا گفت: «کارگران هپکو اراک امروز خلع ید مدیریت کارخانه را مطالبه کردند.»

این کارگر معترض، با بیان اینکه با گذشت هشت ماه از آغاز فعالیت مدیریت کنونی، هنوز اقدامی در جهت راه‌اندازی تولید در این کارخانه صورت نگرفته و کارگران به حال خود رها شده‌اند، افزود: «در سال جاری که به عنوان سال جهش تولید نامگذاری شده، مدیریت جدید هیچ برنامه‌ای در زمینه تولید ندارد و در حال حاضر حدود ۵۳ روز است که در کارخانه حضور فیزیکی ندارد.»

بر اساس این گزارش، معترضان در در اعتراضات روز دوشنبه تاکید کردند: «با توجه به اینکه در حال حاضر شاهد واگذاری  شرکت هپکو به تامین اجتماعی هستیم از مسئولان این سازمان درخواست داریم هرچه سریعتر با خلع ید مدیران فعلی هپکو، افرادی لایق و اهل فن را در راس مدیریت کارخانه منصوب کنند تا هرچه سریعتر تولید در این واحد صنعتی بزرگ آغاز شود.»

همچنین اعتصاب کارگران هفت تپه نیز همچنان ادامه دارد.

ابراهیم عباسی، یکی از کارگران هفت تپه در شصت و چهارمین روز از اعتصاب کارگران با تاکید بر اینکه آنها خواهان خلع ید بخش خصوصی هستند، گفت: «مشکل ما حقوق نیست، ما تا خلع ید اسدبیگی(مدیرعامل هفت تپه) و بخش خصوصی از هفت تپه به اعتصاب خود ادامه می‌دهیم.»

دور جدید اعتراض این کارگران ۲۶ خرداد شروع شده است 

اعتراضات معلمان مدارس غیرانتفاعی 

همچنین ایلنا روز دوشنبه از اعتراض معلمان مدارس غیرانتفاعی به ناکافی بودن دستمزدهایشان و همچنین عدم امنیت شغلی خبر داد.

در حالی که روز یکشنبه، وزارت آموزش و پرورش از متوسط حقوق پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی معلمان رسمی خبر داد، معلمان مدارس غیرانتفاعی خواستار بهبود شرایط معیشتی خود در سال تحصیلی جدید شدند.

ایلنا نوشت معلمان مدارس آزاد که در بخش خصوصی آموزش یا همان مدارس غیرانتفاعی کار می‌کنند، در تماسی با این خبرگزاری از «روند تبعیض‌آمیز در آموزش کشور» انتقاد کردند و گفتند: «دستمزد ما ساعتی و بر مبنای حداقل حقوق ساعتی وزارت کار پرداخت می‌شود درحالیکه ما هم همان کار معلمان رسمی را انجام می‌دهیم و به اندازه آنها کارایی و کیفیت داریم.»

آنها ادامه دادند: «متوسط دستمزد ما یک میلیون و نیم یا با خیلی ارفاق دو میلیون تومان است اما متوسط دریافتی معلمان رسمی ۵ میلیون و نیم است؛ آیا این عدالت است؟!»

معلمان غیرانتفاعی با تاکید بر این که «قانون کار یکسان-مزد یکسان که یک قانون بالادستی و لازم الاجرا در همه محیط‌های کار است، در آموزش و پرورش اجرا نمی‌شود»، خواستار «جذب در بدنه آموزش و پرورش و یکسان‌سازی شرایط کار» شدند.

 

اعتراضات دیگر

همچنین بر اساس گزارش شبکه‌های اجتماعی، روز دوشنبه جمعی از گوجه‌کاران کرمانشاه مقابل استانداری کرمانشاه در اعتراض به قیمت پایین گوجه فرنگی تجمع کردند.

روز یکشنبه نیز جمعی از متقاضیان مسکن مهر برازجان نسبت به بلاتکلیفی دوازده ساله مقابل بانک مسکن و فرمانداری دشتستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

همزمان جمعی از مشتریان شرکت صنعت خودروی آذربایجان «آذیکو» در اعتراض به عدم تحویل خودروهای ثبت نامی آنها تجمع اعتراضی برگزار کردند.

همچنین در روزهای اخیر اعتراضات صنفی کارگران کارخانه کنتورسازی در مقابل ساختمان استانداری قزوین، صدها کارگر رسمی، قراردادی و پیمانکاری شاغل در کارخانه فولاد جهان‌آرا خرمشهر در محدوده این کارخانه ادامه داشت.

تجمعات شهروندان شهر چمران مقابل بیمارستان نفت ماهشهر، تجمع شماری از کارگران شاغل در پروژه‌های نفت و گاز شهرستان ایذه و تجمع گروهی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت شهر خودرو در مقابل هتل محل اقامت تیم فوتبال شهر خودرو واقع در شاهین‌شهر اصفهان، از دیگر تجمعاتی اعتراضی اخیر در ایران بوده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More