شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
ظریف تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را تایید کرد

یک روز پس از بازگشت سیروس عسگری به ایران؛ آزادی مایکل وایت از سوی ایران، آزادی مجید طاهری در آمریکا

 

مقام‌های آمریکا اعلام کردند مایکل وایت،‌ افسر پیشین نیروی دریایی ایالات متحده که از سال ۲۰۱۸ میلادی در ایران زندانی بود، آزاد شده و در راه بازگشت به کشور خود است.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با تایید تبادل زندانیان، و اشاره به بازگشت سیروس عسگری به ایران، گفت که همزمان با آزادی مایکل وایت شهروند آمریکایی زندانی در ایران و  مجید طاهری پزشک ایرانی‌آمریکایی متهم به نقض تحریم‌ها نیز در آمریکا آزاد شده  است. ظریف تاکید کرد که  این اتفاق می‌تواند برای همه زندانیان رخ دهد.

 این درحالی است که برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، با یک پزشک به زوریخ پرواز کرده تا با وایت دیدار کند و او را به آمریکا بازگرداند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا،‌ در ارتباط با آزادی وایت‌ از سوی ایران نوشت: «خوشحالم اعلام کنم که کهنهسرباز نیروی دریایی،‌ مایکل وایت،‌ که ۶۸۳ روز از سوی ایران بازداشت بوده،‌ در یک هواپیمای سوئیس است که ایران را ترک کرد. ما منتظریم او خیلی زود با خانواده‌اش در آمریکا باشد.»

او افزود:‌ «من هرگز تلاش برای تضمین آزادی تمام آمریکایی‌هایی که در خارج به گروگان گرفته شدند را متوقف نخواهم کرد. متشکرم سوئیس برای کمک بزرگت!»

خبر آزادی وایت و بازگشت او به کشورش با یک هواپیمای دولت سوئیس،‌ کشور حافظ منافع آمریکا در ایران،‌ در حالی منتشر می‌شود که پیشتر مورگان اورتگاس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ مساله تبادل زندانی میان تهران و واشنگتن را رد کرده بود.

محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه جمهوری اسلامی،‌ نیز روز در اردیبهشت‌ماه گفته بود با وجود طرح پیشنهاد مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن از سوی او، هنوز طرف آمریکایی به آن پاسخ نداده است.

با این حال روز چهارشنبه سیروس عسگری،‌ استاد ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری آمریکا در بازداشت این کشور بود، به تهران بازگشت.

عباس موسوی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه در همین زمینه گفته بود: «گمانه‌زنی‌ها درباره تبادل آقای عسگری با فردی دیگر صحت ندارد و آزادی او بر اساس تبرئه از اتهامات بوده است.»

رویترز پیشتر و در پی تایید رسمی برنامه واشینگتن برای آزادی عسگری اشاره کرده بود که ممکن است بازگرداندن او بخشی از یک تبادل زندانی میان تهران و واشنگتن باشد. 

روزنامه نیویورک‌تایمز هم چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه به نقل از ابوالفضل مهرآبادی،‌ معاون دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان در واشینگتن، نوشته بود مذاکرات دو کشور با هدف مبادله وایت با یک دکتر ایرانی آمریکایی که نامی از او نبرد، صورت می‌گیرد.

این مذاکرات با میانجی‌گری سوئیس انجام شده بود.

این زندانی آمریکایی در تهران در اسفندماه سال گذشته به دلایل پزشکی و به شرط ماندن در ایران از زندان به مرخصی فرستاده شد.

سال گذشته نیز ایران ژائو وانگ، شهروند آمریكایی را که به اتهام جاسوسی در زندان ایران بود، آزاد کرد. آمریکا نیز در مقابل مسعود سلیمانی، استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها، را به ایران بازگرداند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More