شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یک مقام آگاه آمریکایی: پدافند هوایی جمهوری اسلامی در وضعیت هشدار بالا قرار گرفته است

 

یک مقام آگاه آمریکایی اعلام کرد که این کشور به «چندین» نشانه اطلاعاتی دست یافته که بر اساس آنها ایران، پس از انفجارهایی که در تاسیسات مرتبط با فعالیت‌های اتمی و موشکی این کشور روی داده، بخش‌هایی از سیستم پدافند هوایی خود را در روزهای اخیر در حالت «هشدار بالا» قرار داده است.

شبکه خبری آمریکایی سی‌ان‌ان، نوشت تغییر حالت هشدار سیستم دفاع هوایی ایران به این معنی است که سامانه‌های پرتاب موشک‌های زمین به هوای جمهوری اسلامی آماده شلیک به اهدافی است که تهدید در نظر گرفته می‌شوند.

این مقام آگاه آمریکایی که نامش فاش نشده، درباره چگونگی دست یافتن به این شواهد اطلاعاتی توضیحی نداد، اما به نوشته سی‌ان‌ان آمریکا از طریق ماهواره‌ها، هواپیماهای جاسوسی و ناوهای خود به طور دائم فعالیت‌های نظامی ایران را دنبال می‌کنند.

بر اساس اظهارات این منبع آگاه، آمریکا بر این عقیده است که افزایش وضعیت هشدار سیستم دفاع هوایی ایران به دلیل انجام یک مانور آموزشی نیست، بلکه در واکنش به وقایع اخیر است که جمهوری اسلامی توضیحی مشخصی نیز برای آنها ارائه نکرده است.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز، در پاسخ به پرسشی درباره عوامل اصلی انفجارهای اخیر ایران گفت نمی‌خواهد در این زمینه گمانه‌زنی کند. پمپئو گفت: «ما می‌خواهیم تیم‌های اطلاعاتی کار خود را انجام دهند و به نتیجه برسند.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «آنچه به ایران مربوط است، فارغ از این که این حوادث چگونه روی داد، این است که آمریکا سیاست بسیار شفافی در دوران رییس جمهوری ترامپ دارد. ما اجازه تامین منابع برای ایران را نمی‌دهیم تا بزرگترین حامی تروریسم در جهان باشد  و هزینه‌هایی را به رژیم وارد خواهیم کرد تا این که آنها به این نتیجه برسند که می‌خواهند یک کشور عادی باشند. این ماموریت ماست.»

پمپئو همچنین پرسش خبرنگار فاکس نیوز درباره تاثیر انفجارهای اخیر در به تعویق انداختن  برنامه هسته‌ای ایران را بی‌پاسخ گذاشت و گفت که جوابی برای آن ندارد.

در هفته‌های گذشته آتش‌سوزی و انفجارهایی در چندین نیروگاه و تاسیسات نظامی و اتمی در ایران رخ داده است. 

چند تن از مقاماتی که در مورد انفجار نطنز اطلاعات دارند در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک‌تایمز ابعاد انفجار در مرکز مونتاژ سانتریفیوژ در نطنز را از لحاظ پیچیدگی با حمله سایبری استاکس‌نت مقایسه کرده‌اند. طراحی حملات سایبری به تاسیسات هسته‌ای ایران یک سال به طول انجامیده بود.

نیویورک تایمز به نقل از دو مقام امنیتی آگاه، گزارش داد دو سال طول می‌کشد تا ایران بتواند برنامه هسته‌ای خود را به شرایط پیش از انفجار نطنز بازگرداند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More