شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یک نماینده مجلس از رفع حصر زهرا رهنورد خبر داد؛ دختران وی اظهار بی‌اطلاعی کردند

 

قاسم میرزایی نیکو؛ نماینده دماوند و فیروزکوه در مجلس، امروز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت، از  صدور حکم رفع حصر زهرا رهنورد، (از رهبران معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸) خبر داده و اعلام کرد، «حکم رفع حصر خانم رهنورد را شورای عالی امنیت ملی صادر کرده است و ابلاغ این حکم به ایشان صحت دارد».

این در حالیست که دختران زهرا رهنورد، در مورد  این خبر اظهار بی‌اطلاعی کرده و اعلام کردند، «نه حکمی برای رفع حصر داده شده و نه رفت و آمد آزادانه ای صورت گرفته است».

همچنین  دختران رهنورد درباره اظهارات روز پنجشنبه (۱۳ اردیبهشت) اسماعیل دوستی که گفته بود، خانم رهنورد رفع حصر شده‌اند و بدون محافظ تردد می‌کنند، گفته‌اند، «تا این لحظه چنین اتفاقی رخ نداده است».

دختران خانم رهنورد در عین  حال به سایت کلمه، گفته‌اند که «ما از هر گونه گشایشی استقبال می کنیم اما نه حکمی برای آزادی داده شده و نه در این دو ماه ادعای هیچ تردد آزادانه ای رخ داده است».

 دختران رهنورد و میرحسین همچنین تاکید کردند:« همانطور که قبلا هم اعلام کرده بودیم آنچه که به طور عملی رخ داده است گشایش‌هایی در تماس و رفت و آمد خانواده با پدر و مادرمان است و هر گونه گشایش عملی و واقعی دیگر را نیز به اطلاع مردم خواهیم رساند. طبعا آزادی و رفع حصر به معنای اختيار در ديدارها و ملاقات با افراد دلخواه و از سرگيری فعاليت‌های مطلوب شخصی و اجتماعی است كه از اين موضوع منع شده اند. آزادی يعنی يك مقام رسمی با مسووليت تعريف شده آن را اعلام كند و مسووليت محافظت به افراد امين سپرده شود. كه تهديد به خطرهای محتمل مبنی بر ازار و حمله خيابان درپشت ديوار حصر نكنند. يعنی در خروجی خانه قفل نباشد ، كه هست، يعنی قسمتی از خانه شخصی در دست ماموران نباشد كه هست!»

به گزارش کلمه، رسانه‌ها به نقل از اسماعیل دوستی ( از معدود اشخاصی که نیروهای امنیتی اجازه ملاقات وی با  آقای مهدی کروبی را می‌دهند)، نوشته بودند:« با توجه به اينكه مشكل خانم رهنورد حل شده و از حصر بيرون آمده‌اند، رفت‌وآمد ايشان عادی  شده و میتوانند بروند و بيايند».

از سوی دیگر میرزایی نکو گفته است، «بیش از ۲ ماه است، شاید هم از قبل از عید، خانم رهنورد آزاد بودند و می‌توانستند هر جایی از جمله خانه دخترشان بروند».   

میرزایی نکو افزود که «با این حال، خانم رهنورد مراعات مهندس موسوی را می کردند و کنار ایشان بوده‌اند. اما در نهایت هر جا بخواهند می‌توانند بروند».

پیش از این حسین کروبی درباره ملاقات‌های دوستی با کروبی اعلام کرده بود که «فرد ملاقات‌کننده را مقامات امنیتی انتخاب کرده اند و نه اقای کروبی».

بر اساس این گزارش، همچنین در بهمن ماه ۹۶ نیز که  رهنورد برای ملاقات با مادر خود به منزل وی رفته بود،‌ شایعه رفع حصر وی پخش شده بود که زهرا رهنورد  در این مورد تاکید کرده بود، «نمی‌داند که اینهمه شایعه‌سازی با چه هدفی صورت گرفته است اما مانند ۷ سال گذشته همچنان هیچ خواسته‌ای جز آزادی زندانیان سیاسی بخصوص آزادی زنان زندانی ندارد».

مهدی کروبی به‌همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، از بهمن‌ماه ۸۹ بدون تشکیل دادگاه و حکم قضائی در حصر خانگی قرار گرفتند. طی این سال‌ها، بسیاری از چهره‌های سیاسی و مدنی، خواستار رفع حصر از این افراد شده‌اند. رفع حصر همچنین به‌عنوان یکی‌از مطالبه‌های اصلی بخشی از رأی‌دهندگان به حسن روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ مطرح بود.

 

گزارشی ازمریم نظری درمورد قول‌های دولت‌مردان برای رفع حصر
گفت‌و‌گوبا مرتضی کاظمیان و حسن اعتمادی درمورد رفع حصر رهبران جنبش سبز
گفت‌و‌گو با تقی رحمانی، تحلیل‌گر سیاسی درمورد خبر رفع حصر زهرا رهنورد
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More