شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آیا سخنان خامنه‌ای در مورد برجام تحریف شده است؟

 

آیت الله خامنه‌ای در سخنرانی۲۲ مرداد ماه گفته بود که «برجام اشتباه بوده است». اما خبرگزاری تسنیم، دو روز پس از آن، دوشنبه ۲۴ مرداد ادعا کرد که «رسانه‌ها در انتقال گفته‌های رهبری تحریف کرده‌اند و رهبری دقیقا گفته است که «در قضیه‌ برجام، بنده اشتباه کردم، اجازه دادم که وزیر خارجه‌‌ ما با آن‌ها صحبت کند، ضرر کردیم.»

با تصحیحی که تسنیم در گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی انجام داده است ، شاید بتوان گفت، «کلیت توافق برجام مورد پذیرش شخص اول جمهوری اسلامی بوده است، اما مذاکرات رودر‌روی ظریف و کری اشتباه بوده است.»

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی دو روز پیش اضافه کرده بود که مسوولان مذاکره از خط قرمزهایی که او تعیین کرده بود عبور کردند و در واقع می توان گفت:« اینک به جای رییس جمهور ، وزیر خارجه متهم است که خط قرمزها را رعایت نکرده است.»

توافق برجام که قرار بود فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود و در عوض راه را برای پیوستن ایران به جامعه جهانی هموار سازد ۲۳ تیر ماه سال۹۴ منعقد شد و پنج کشور روسیه ، چین ، آلمان ، فرانسه و آمریکا طرف مذاکرات با ایران بودند. اما عملا مرحله نهایی مذاکرات بیشتر بین وزرای خارجه ایران و آمریکا رقم خورد.

وزیران خارجه دو کشور پس از نزدیک سه دهه با هم دست دادند و مذاکره کردند و بسیاری معتقد بودند این رویارویی برای گفتگو می‌تواند فصلی تازه در روابط خصمانه دو کشور بگشاید. با آمدن ترامپ به کاخ سفید البته همه چیز بر هم خورد و رئیس جمهور آمریکا اوایل تابستان امسال به صورت یکطرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های ایران را بازگرداند و برجام را در آستانه سقوط قرار داد.

آیت‌الله خامنه‌ای از ابتدای مذاکرات با آمریکا و شرکای اروپایی‌اش، با اکراه و احتیاط سخن می‌گفت و هر چند هیچگاه روی خوشی نسبت به گفتگو با آمریکا نشان نداد اما با ابداع اصطلاح «نرمش قهرمانانه»، اجازه داد تا ظریف و تیم مذاکره‌کننده امتیازاتی را به طرف غربی بدهند.

اما رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی۲۲ مرداد به کلی برجام را اشتباه خواند و آن طور که خبرگزاری تسنیم مدعی شده ، اجازه مذاکره مستقیم وزاری خارجه را اشتباه دانست .

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More