شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

در آرژانتین، حق پایان داوطلبانه بارداری تبدیل به قانون شد

مجلس سنای آرژانتین روز چهارشنبه با رای خود حق پایان داوطلبانه بارداری را در این کشور قانونی کرد. این اقدام برای اولین بار است که در یک کشور بزرگ آمریکای لاتین با اکثریت جمعیت کاتولیک اتفاق افتاده و یک پیروزی برای مبارزان حقوق زنان محسوب می‌شود.

پذیرش حق سقط جنین یا حق پایان داوطلبانه بارداری، در منطقه‌ای که کلیسا قرن‌‌ها بر فرهنگ و سیاست آن مسلط است، حادثه غیرمنتظره‌ای محسوب می‌شود. پیش از این فقط در کوبا – که دولتی کمونیستی آن را اداره می‌کند- و همچنین اروگوئه و برخی مناطق مکزیک این امر قانونی بود.

جلسه پرتنش مجلس سنا بعد از ساعت‌ها مذاکره در ساعت چهار صبح روز چهارشنبه به وقت محلی، به رای‌گیری نهایی منجر شد و در نهایت با ۳۸ رای موافق در برابر ۲۹ مخالف و یک رای ممتنع این قانون تصویب شد.

به این ترتیب سنا از لایحه دولت که پیشنهاد کرده بود حق «پایان داوطلبانه بارداری زنان» تا هفته چهاردهم بارداری به رسمیت شناخته شود، حمایت کرده و آن را تصویب کرد.

با اعلام نتیجه نهایی، هزاران نفر از جمعیتی که بیرون ساختمان سنا برای حمایت از این قانون تجمع کرده بودند، به شادی پرداختند و دود سبز رنگ همراه با نور سپیده‌دم به آسمان رفت. رنگ سبز در این سال‌ها به نماد مبارزان حق سقط جنین در آرژانتین تبدیل شده است.

ویلما ایبارا ، نویسنده این قانون و دبیر حقوقی دفتر ریاست جمهوری آرژانتین، هنگام صحبت با خبرنگاران پس از اعلام نتیجه می‌گریست، گفت: «این نتیجه سال‌ها مبارزه است. بسیاری از زنان در این سال‌ها جان خود را از دست داده‌اند، اما دیگر هرگز زنی در یک سقط جنین پنهانی کشته نخواهد شد.»

مونیکا ماچا، یکی از نمایندگان پارلمان که با ائتلاف حزب چپ‌میانه‌رو حاکم و رییس جمهور آلبرتو فرناندز نزدیک است نیز در توییتر نوشت: « خواهران، ما این کار را بالاخره به انجام رساندیم. ما تاریخ‌سازی کردیم. ما این کار را در کنار هم و متحد با یکدیگر انجام دادیم. هیچ کلمه‌ای این لحظه را نمی‌تواند توصیف کند، این لحظه از روح و جسم فراتر رفته است.»

آلبرتو فرناندز، رییس‌‌جمهوری آرژانتین هم لحظاتی بعد واکنش نشان داد: «سقط جنین بی‌خطر، قانونی و رایگان دیگر قانون است. ما امروز جامعه بهتری داریم که حقوق زنان را گسترش داده و سلامت عمومی را تضمین می‌کند.»

با اینهمه، پاپ فرانسیس که خود آرژانتینی است، روز سه‌شنبه و قبل از رای‌گیری نهایی سنا نارضایتی خود را در یک توییت نشان داده بود. او نوشته بود: «پسر خداوند، به‌صورتی دورانداخته‌شده و ناخواسته متولد شد تا به ما بگوید که همه کسانی که دورانداخته‌شده هستند، فرزند خداوند هستند.»

اهمیت تصویب قانون حق سقط جنین در آرژانتین، در آنجاست که می‌تواند زمینه‌ساز تحولات بیشتر در جامعه محافظه‌کار آمریکای لاتین شود.

خوان پاپیر، یکی از محققان ارشد دیده‌بان حقوق بشر به رویترز گفت: «تصویب قانونی که حق پایان داوطلبانه بارداری را در یک کشور کاتولیک همچون آرژانتین قانونی می‌کند ، مبارزه برای تامین حقوق زنان در آمریکای لاتین را تقویت خواهد کرد.» او اضافه کرد: «اگرچه مطمئنا در ابتدا مقاومت خواهد شد، اما این قانون جدید می تواند آغاز دومینوی تغییرات در منطقه باشد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More