شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا: ایران توسعه هسته‌ای خود را متوقف کند و به مذاکرات برگردد

 

به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به کشورهای عضو این سازمان عنوان کرده است که ایران در تولید اورانیوم غنی شده فلزی پیشرفت کرده است.

در گزارش آژانس آمده است: «در ۱۴ فوریه ۲۰۲۱ [۲۳ مرداد] آژانس تایید کرد که ایران برای تولید ۲۰۰ گرم فلز اورانیوم غنی‌شده تا غلظت ۲۰ درصد یو-۲۳۵، مقدار ۲۵۷ گرم اورانیوم غنی‌شده تا سطح ۲۰ درصد یو-۲۳۵ را در حالت تترافلورید اورانیوم مورد استفاده قرار داده است.»

آژانس خاطرنشان کرد که این مرحله سومین گام از طرح چهار مرحله‌ای ایران برای تولید صفحه سوخت رآکتور است.

 وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای گفت که ایران باید «پیشرفت‌های هسته‌ای» خود را متوقف کرده و به مذاکرات برای اجرای کامل تعهدات در برجام بازگردد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد: «ایران هیچ نیاز باورپذیری به تولید اورانیوم فلزی، که با توسعه سلاح هسته‌ای در ارتباط مستقیم است، ندارد.»

آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان اعلام نگرانی کرده‌اند که دانش نحوه تولید اورانیوم غنی‌شده فلزی می‌تواند در ساخت بمب هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد. جمهوری اسلامی ادعای تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را رد می‌کند.

مقام‌های غربی همچنین نگران هستند که جمهوری اسلامی در روند پیشبرد برنامه هسته‌ای خود ممکن است به دانشی فنی دست‌ یابد که حتی اگر تهران سطح غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش دهد، این دانش را نتوان از بین برد.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در فوریه ۲۰۲۱، از زمانی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ آمریکا را از برجام خارج کرد، ایران دو هزار و ۹۶۸ کیلوگرم اورانیوم با درجه غنای پایین را ذخیره کرده، که این میزان ۱۴ برابر میزان مجاز تحت توافق هسته‌ای است.

به گزارش وال استریت ژورنال به نقل از کارشناسان هسته‌ای، خلوص این میزان ذخیره شده ۲۰ درصد است، اما اگر ایران بخواهد همین مقدار را تا ۹۰ درصد غنی‌سازی کند، برای ساخت سه سلاح هسته‌ای سوخت هسته‌ای کافی در اختیار خواهد داشت.

طبق این گزارش، کارشناسان بر سر اینکه چقدر طول می‌کشد تا ایران یک کلاهک هسته‌ای بسازد اختلاف دارند. برخی مقام‌های غربی معتقدند اگر از خارج برای ایران اختلالی ایجاد نشود، جمهوری اسلامی می‌تواند در عرض دو تا سه سال کلاهک هسته‌ای بسازد.

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More