شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا: قلب برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را فلج کرده‌ایم

 

آمریکا می‎گوید با حملات هوایی علیه سوریه، قلب برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را فلج کرده اما دولت سوریه این حملات را باعث افزایش همبستگی ملی برای مقابله با تروریسم توصیف کرده است.

پس از ناکامی روسیه برای محکوم کردن این حملات در شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا، بریتانیا و فرانسه پیش نویس قعطنامه‌ای را برای تحقیقات مستقل در باره حملات شیمیایی و منع استفاده از این نوع سلاح‌ها در سوریه تدارک دیده‌اند.

از مرکز تحقيقات در محله برزه در شمال دمشق، پس از حملات هوایی آمریکا و متحدانش تنها ویرانه‌ای باقی مانده است.

رئیس مرکز تحقيقات در محله برزه می‌گوید در اینجا تنها دارو برای بیماری‌های خاص تولید می‌شد.

او همچنین می‌گوید حملات هوایی آسیب جدی به مرکز وارد نکرده است اما مقامات آمریکا چیز دیگری می‌گویند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا می‌گوید حداقل سه مرکز برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه از جمله مرکز برزه هدف قرار گرفتند.

ژنرال کنت مک‌کنزی، مقام ارشد پنتاگون گفت: «مرکز برزه از اهمیت بالایی برای سوریه برخوردار بود ولی این مرکز دیگر وجود ندارد. آنها تجهیزات بسیاری را در آنجا از دست دادند».

او همچنین افزود: «پدافند هوایی سوریه نتوانست هیچ موشک یا هواپیمایی را سرنگون کند».

جلسه شورای امنیت سازمان ملل هم دوباره شاهد جدال لفظی نمایندگان آمریکا و روسیه بود.   

روسیه، یکی از همپیمانان مهم سوریه تلاش کرد با تصویب قعطنامه‌ای اقدام آمریکا را محکوم کند. اما تنها دو کشور چین و بولیوی از آن حمایت کردند و در نهایت رد شد.

نماینده آمریکا از این فرصت برای تاختن به روسیه نهایت استفاده را برد. نیکی هیلی، روسیه را به انتشار اطلاعات غلط و تلاش برای پشتیبانی از بشار اسد متهم کرد و گفت حملات نه برای تلافی یا نمایش قدرت، بلکه برای نابودی توانایی نیروهای سوریه در استفاده از تسلیحات شیمیایی بوده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: «شب گذشته ما یک مرکز اصلی تولید سلاح‌های کشتار جمعی را نابود کردیم. همانطور که ريیس جمهور ترامپ گفته اگر رژیم سوریه دوباره از گازهای سمی استفاده کند ایلات متحده آماده حمله دوباره است».

حملات هوایی آمریکا به همراهی بریتانیا و فرانسه به قصد نابود کردن  قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی حکومت سوریه انجام شد.

در واکنش به حمله نیروهای بشار اسد به شهر دوما که گفته می‌شد در آن از سلاح‌های شیمیایی استفاده شده بود.

فرانسه و بریتانیا هم گفته‌اند از نتایج این حملات راضی‌اند و کشورهایی مانند ترکیه و عربستان از آن استقبال کرده‌اند.

ایران یکی دیگر از متحدان سوریه اما این حملات را محکوم کرده است. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران این اقدام را جنایت خوانده و گفته آمریکا و متحدانش سودی نخواهند برد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در تماس تلفنی با بشار اسد به او اطمینان داده است که حکومت ایران از او حمایت خواهد کرد.

 

گفتگو با مهرزاد بروجردی کارشناس روابط بین‌الملل درباره بحران سوریه:

 

 

گزارشی از امید آرامش در این زمینه:

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More