شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه مصر را در رابطه با بیت‌المقدس وتو کرد

 

آمریکا روز دوشنبه بیست وهفتم آذر، پیش‌نویس یک صفحه‌ای مصر درباره بیت‌المقدس را در شورای امنیت سازمان‌ملل وتو کرد. این پیش‌نویس هرگونه تصمیم درباره وضعیت بیت‌المقدس را فاقد وجهه قانونی دانسته بود.

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده آمریکا، در جلسه امروز شورای امنیت گفت که کشورش حق وتو را برای دفاع از نقش واشنگتن در منطقه و روند صلح در خاورمیانه، به‌کار برده است.

نماینده آمریکا در سخنرانی خود درباره مخالفت کشورش با پیش‌نویس مصر، همچنین گفت که این پیش‌نویس به مصلحت صلح خاورمیانه نیست.

هیلی، سازمان‌ملل را متهم کرد که درباره مسأله فلسطین و اسرائیل «بی‌طرف» نیست؛ چراکه به گفته او، «این سازمان در سال‌های گذشته، تنها اسرائیل را محکوم کرده است».

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل، در عین حال گفت که واشنگتن از تلاش‌های صلح خارومیانه ازطریق گفت‌وگوی مستقیم، حمایت می‌کند.

در بخشی از پیش‌نویس قطعنامه مصر آمده بود: «هرگونه تصمیم و اقدامی که منجر به تغییر ماهیت، موقعیت، یا ترکیب جمعیتی بیت‌المقدس شود، هیچ وجهه قانونی ندارد، فاقد ارزش و اعتبار است و باید مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت به حالت اول بازگردد».

متن پیش‌نویس این قطعنامه‌ که توسط هیأت دیپلماتیک مصر تهیه شده بود، به‌طور مشخص نامی از ایالات متحده آمریکا یا دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نبرده بود.

دونالد ترامپ، روز ۱۵ آذر، در تصمیمی ناگهانی، بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد. این اقدام با مخالفت‌های شدید بسیاری از کشورهای جهان روبرو شد.

فرانسوا دی‌لاتر، نماینده دائم فرانسه در سازمان‌ملل، در نشست شورای امنیت، از پیش‌نویس مصر درباره قدس استقبال کرد و با اشاره به تصمیم ترامپ، بر مخالفت کشورش با هرگونه تصمیم یک‌جانبه درباره بیت‌المقدس تأکید کرد.

نماینده فرانسه گفت: «اعلام دو دولت فلسطین و اسرائیل، بهترین راه پایان دادن به نزاع فلسطینی- اسرائیلی است».  

وزارت‌خارجه دولت خودگران فلسطین پیش‌تر گفته بود که درصورت وتوی پیش‌نویس مصر توسط آمریکا، فلسطینی‌ها برای حمایت از قدس، به مجمع‌عمومی سازمان‌ملل، روی خواهند آورد.

نیکلای ملادینوف، هماهنگ‌کننده فرآیند صلح در خاورمیانه، یکی دیگر از سخنرانان نشست شورای امنیت بود. او گفت که اقدام‌های یک‌جانبه درباره قدس، تلاش‌ها برای تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل را تهدید می‌کند.

ملادینوف، اسرائیل را به توقف شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در مناطق فلسطینی فراخواند. او با اشاره به افزایش خشونت، پس از بیانیه ترامپ درباره بیت‌المقدس، گفت: «نیروهای اسرائیلی در ماه گذشته، ۲۲ فلسطینی را کشته‌اند».

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More