شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ابراز نگرانی آمریکا و سه کشور اروپایی از اقدامات ایران در نقض تعهدات برجام

در حالی که دور بعدی مذاکرات وین از پایان هفته‌جاری آغاز می‌شود، آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه از ادامه اقدامات ایران در نقض تعهدات برجام ابراز نگرانی کردند و از جمهوری اسلامی خواستند به تعهدات خود در برجام بازگردد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خاطرنشان کردند از اینکه تعهدات برجام همزمان با گفت‌وگوهای وین برای احیای این توافق‌نامه نقض می‌شود بسیار متاسف هستند.

سه کشور اروپایی همچنین، اجرای کامل برجام را به نفع امنیت جمعی دانستند و تاکید کردند که در صورت اجرای کامل، به این توافق‌نامه متعهد خواهند بود.

این بیانیه از ایران خواست که از فرصت دیپلماتیک گفت‌وگوهای وین استفاده کند و با لغو هر اقدامی که خلاف برجام است، به‌طور کامل به تعهدات خود بازگردد.

از سوی دیگر، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روز چهارشنبه خود گفت که ایالات متحده از خودداری ایران از ارائه اطلاعات معتبر درباره آثار اورانیوم کشف شده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به‌شدت نگران است.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، نیز در یک جلسه مجازی گفت که پیشرفت زیادی در  گفت‌وگوهای احیای برجام حاصل شده، اما تا زمان قطعی شدن آخرین جزئیات نمی‌توان گفت توافقی به دست آمده است. او افزود انتخابات ایران این مذاکرات را پیچیده کرده است.

معاون وزیر خارجه آمریکا تایید کرد که گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام در پایان هفته گ‌جاری از سر گرفته خواهد شد.

این درحالی است که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دو روز قبل در گزارش جدید خود هشدار داد که ایران هنوز هیچ پاسخی درباره مواد هسته‌ای کشف شده در سایت‌های مختلف این کشور ارائه نکرده است. 

گروسی افزود که محدودیت‌های اخیر جمهوری اسلامی برای انجام بازرسی‌ها، توانایی آژانس را برای تایید صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران از بین برده است.

در همین حال، طرف‌های حاضر در گفت‌وگوهای احیای برجام در وین از پیشرفت در این مذاکرات خبر می‌دهند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نیز گفت که در مذاکرات وین برای احیای برجام، مسائل کمی برای حل شدن باقی مانده و دیگر موانع حل‌ناشدنی وجود ندارد. او گفت: «قرار است به زودی دور ششم و احتمالا نهایی مذاکرات وین برگزار شود.»

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More