شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ابراز نگرانی اروپا و آمریکا از گسترش نقض حقوق بشر در ایران و پیچیده‌تر شدن مذاکرات با روی کارآمدن رییسی

در حالی که فرانسه و آلمان نسبت به افزایش نقض حقوق بشر با روی‌کارآمدن ابراهیم رییسی ابراز نگرانی کردند، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت امیدوار است این وضعیت تاثیری بر گفت‌وگوهای وین نگذارد ولی پولیتیکو از قول مقام‌های آمریکا تاکید کرد که رییس جمهور شدن رییسی می‌تواند شرایط را پیچیده‌تر کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز دوشنبه اظهار امیدواری کرد که روی‌ کار آمدن ابراهیم رییسی تاثیری بر پیشرفت گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام نگذارد.

بورل گفت که هیچ دلیلی نمی‌بیند که رییس‌جمهوری آینده ایران درباره مذاکره‌ای که به نفع مردم و کشورش باشد، موضع متفاوتی اتخاذ کند.

در همین حال، پولیتیکو به نقل از مقام‌های سابق آمریکایی و تحلیلگران سیاسی گزارش داد اگرچه مذاکرات هسته‌ای در حال پیشرفت است، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که توافقی حاصل خواهد شد. پولیتیکو  از قول مقام‌های آمریکایی تاکید کرد که رییس‌جمهور شدن ابراهیم رییسی می‌تواند شرایط را پیچیده‌تر کند.

وزارت خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه درباره موضع این کشور نسبت به اعلام ابراهیم رییسی به عنوان رییس‌جمهوری آینده و سوابق او در نقض حقوق بشر، گفت که فرانسه همچنان وضعیت حقوق بشر در ایران و زندانیان دوتابعیتی را از نزدیک دنبال خواهد کرد.

وزارت خارجه فرانسه همچنین بر خواسته خود درباره احیای برجام تاکید کرد و گفت که این کشور به تلاش‌های خود برای امنیت و ثبات در خاورمیانه ادامه می‌دهد.

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه سابق آمریکا،‌ نیز در واکنش به اعلام رییسی به عنوان عنوان رییس‌جمهوری آینده در ایران، به شبکه فاکس‌نیوز گفت که رییسی «خون هزاران نفر را بر دستانش دارد» و رژیم ایران و رییسی طرفی نیستند که آمریکا با آن‌ها مذاکره کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز دوشنبه درباره تاثیر روی کار آمدن ابراهیم رییسی بر تلاش‌ها برای احیای برجام، گفت که در ایران اساسا رهبر جمهوری اسلامی باید تصمیم بگیرد که کدام راه را می‌خواهد طی کند.

وزیر خارجه آلمان افزود: برداشت آلمان از مذاکرات وین این است که راه ایران برای یک مسیر سازنده باز است.

هایکو ماس گفت که وضعیت حقوق بشر در ایران غیرقابل قبول است، اما طی استراتژی فشار حداکثری دونالد ترامپ، نیز وضعیت حقوق بشر بهبود نیافت و انزوای بیشتر ایران احتمالا سبب افزایش وخامت وضعیت حقوق بشر در این کشور خواهد شد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More