شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اتحادیه اروپا: غنی‌ سازی ۲۰ درصدی تلاش‌های دیپلماتیک را به خطر می‌اندازد

اتحادیه اروپا اعلام کرد ایران باید فورا تصمیم اخیر خود برای افزایش غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را لغو کند و به دیپلماسی بین‌المللی فرصتی دهد تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حفظ شود.

به گزارش رویترز، ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: «آغاز غنی‌سازی اورانیوم تا میزان ۲۰ درصد از سوی ایران در تاسیسات غنی‌سازی زیرزمینی فردو یک تحول بسیار جدی و یک موضوع عمیقا نگران‌کننده است.»

همچنین این بیانیه می‌افزاید که این اقدام ایران «در این مرحله حساس» تلاش‌های دیپلماتیک موجود را به خطر می‌اندازد.

این کشورهای اروپایی تاکید کردند: «ما از ایران می‌خواهیم هرگونه افزایش تنش جدید را متوقف کند و بدون وقفه از این راه بازگردد.»

هفته گذشته، علی ربیعی، سخنگوی دولت، به خبرگزاری مهر گفت ایران فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در سایت هسته‌ای فردو را آغاز کرده است.

این اقدام ایران پس از تصویب یک قانون درباره برنامه هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که براساس آن غنی‌سازی اورانیوم افزایش می‌یابد و «در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تا مدت دو ماه، دولت موظف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند».

در واکنش به این اقدام جمهوری اسلامی، رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد ایران در حال پیشرفت و دسترسی «بسیار سریع» به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است و برای احیای برجام فقط چند هفته باقی مانده است.

قبل از آن، خبرگزاری رویترز از یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که در آن اعلام شده بود ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در مجتمع غنی‌سازی انرژی هسته‌ای نطنز نصب کند.

آژانس به اعضایش خبر داد این سه آبشار به غیر از یک آبشار کنونی سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام است که برای غنی‌سازی اورانیوم در این مجتمع مورد استفاده قرار دارد.

براساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، جمهوری اسلامی فقط مجاز است از سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ که از کارایی کمتری برخوردارند، در مجتمع غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More