شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه استعفای مقامات دولت ترامپ در واکنش به درگیری‌های ساختمان کنگره

درپی درگیری‌های روز چهارشنبه در ساختمان کنگره آمریکا، استعفای مقامات دولت دونالد ترامپ در واکنش به وقوع این خشونت‌ها ادامه دارد.

روز پنج‌شنبه، بتسی دووس، وزیر آموزش پرورش دولت دونالد ترامپ، از سمت خود استعفا داد. او در نامه استعفای خود سخنان ترامپ را یکی از عوامل به وجود آورنده این درگیری‌ها دانست.

الن چائو، وزیر حمل و نقل دولت ترامپ و همسر میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا، نیز رسما قصد خود برای کناره‌گیری از مقامش را اعلام کرد و گفت استعفایش از دوشنبه رسمی می‌شود.

از سوی دیگر، رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که در پی درگیری‌ها در ساختمان کنگره، چهار مشاور ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید از سمت خود استعفا کرده‌اند.

به گزارش رویترز، ارین والش، مدیر ارشد امور آفریقا، مارک وندورف، مدیر ارشد امور سیاست‌های دفاعی، آنتونی روجرو، مدیر ارشد امور سلاح‌های کشتار جمعی و راب گرینوی، مدیر ارشد امور خاورمیانه و شمال آفریقا، روز پنج‌شنبه استعفای خود را ارائه کردند.

استعفای این مقامات در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از چهره‌های دموکرات خواستار برکناری یا استیضاح ترامپ شده‌اند.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنج‌شنبه با اعلام حمایت از تقاضاها برای برکناری ترامپ گفت: «در صورتی‌که مایک پنس و اکثریت اعضای کابینه برای برکناری فوری ترامپ توافق نکنند، به صورت جداگانه طرح استیضاح ترامپ را پیگیری خواهد کرد.»

از سوی دیگر هیات تحریریه وال استریت ژورنال نیز روز پنج‌شنبه از دونالد ترامپ خواستند برای اینکه از دومین استیضاح خود جلوگیری کند از سمتش کناره‌گیری کند. آنها خاطرنشان کردند اقدامات ترامپ در قبل و بعد از درگیری‌های روز چهارشنبه در ساختمان کنگره حدود مشخص شده در قانون اساسی را نقض کرده است.

طبق گزارش برخی رسانه‌های آمریکا، مایک‌ پنس با تقاضای دموکرات‌ها مبنی بر برکنار کردن دونالد ترامپ به موجب متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا مخالفت کرده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More