شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ با شعار «هنگ‌کنگ را آزاد کنید»

در یازدهمین هفته اعتراض‌های ضد دولتی در هنگ‌کنگ، هزاران نفر از معترضان روز یکشنبه زیر باران شدید در پارک ویکتوریای هنگ‌کنگ در مرکز شهر گرد هم آمدند.

تظاهرات‌کنندگان که در زمین‌های فوتبال واقع در پارک ویکتوریا نشسته بودند، پلاکاردهایی داشتند که بر روی آن‌ها نوشته شده بود: «هنگ‌کنگ را آزاد کنید!» و «دموکراسی همین الان!» 

اعتراض روز یکشنبه ۲۷ مردادماه که بیشتر شرکت‌کنندگان در آن با لباس مشکی حاضر شدند از آن جهت اهمیت دارد که میزان تمایل مردم هنگ‌کنگ، این جزیره‌شهر و قطب مالی آسیا، را برای تداوم اعتراض‌ها نشان می‌دهد.

یکی از معترضان که دانشجویی ۲۴ ساله بود به خبرگزاری رویترز گفت: «هنگ‌‌کنگی‌ها از اعتراض خسته شده‌اند. حقیقتا نهایت کاری است که از دستشان برمی‌آید. هوا خیلی داغ است و باران هم می‌بارد. بیرون آمدن واقعا عذاب است. اما باید اینجا باشیم چون راه دیگری نداریم. باید آن‌قدر به اعتراض‌ها ادامه بدهیم تا دولت به ما احترامی را که لایقش هستیم، نشان دهد.»

اولاف کوئنز روزنامه‌نگار هلندی در صفحه توییتر خود عکس‌هایی از مهر‌های حاوی شماره تلفن‌ را منتشر کرده و نوشته که برخی وکلا در هنگ‌کنگ این مهر‌ها را ساخته و روی دست تظاهرکنندگان می‌زنند تا در صورت بازداشت با آنها تماس بگیرند. اقدامی که به گفته این روزنامه‌نگار هلندی «‌خلاقانه» است.

 

 

اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ زمانی آغاز شد که شورای قانونگذاری در ماه ژوئن بررسی لایحه‌ای را آغاز کرد که به موجب آنان کلیه مظنونین برای محاکمه به چین مسترد می‌شوند.

اما اعتراض‌ها به اینجا ختم نشد و هنگ‌کنگی‌ها مخالفت خود را نسبت به نادیده گرفتن الزامات «یک کشور، دو نظام» ابراز کردند.

از سال ۱۹۹۷، یعنی زمان خروج هنگ‌کنگ از کنترل بریتانیا و بازپس‌گیری آن از سوی چین، این جزیره‌شهر در چارچوب طرح «یک کشور، دو نظام» اداره شده است.

معترضان خواستار لغو کامل طرح استرداد مجرمان به چین، «اغتشاش» نخواندن اعتراض‌های مردمی، رفع اتهام از دستگیرشدگان، انجام تحقیق مستقل از رفتار نیروهای پلیس با آن‌ها، و از سرگیری اصلاحات سیاسی‌اند. 

از زمان آغاز اعتراض‌ها در ماه ژوئن، نیروهای پلیس تاکنون ۷۵۰ نفر را بازداشت کرده است. برخی از آنان متهم به «اغتشاش» شده‌اند که مشمول مجازات ۱۰ سال حبس است.

مخالفان همچنین خواستار کناره‌گیری کری لام، رییس دولت هنگ‌کنگ‌‌اند. لام از حمایت دولت کمونیستی چین برخوردار است.

نیروی پلیس هنگ‌کنگ به سبب به‌کارگیری روش‌های خشن و تهاجمی در برخورد با اعتراض‌ها مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

در تظاهرات روز یکشنبه، برخی با توزیع بادکنک‌هایی به شکل چشم اعتراض خود را به آسیب دیدن چشم یکی از معترضان پس از شلیک گلوله ساچمه‌ای از سوی نیروهای پلیس نشان دادند.

ناآرامی‌های اخیر در هنگ‌کنگ‌ سبب سقوط بی‌سابقه ارزش سهام  طی یک دهه گذشته در بازارهای بورس آسیا شده است. 

رخدادهای جاری در هنگ‌کنگ همچنین یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بر سر راه شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین، از زمان روی کار آمدن در سال ۲۰۱۲ است. 

مقام‌های رسمی چین، ناآرامی در هنگ‌کنگ را مظهر «تروریسم» دانسته و رسانه‌های رسمی این کشور از پلیس هنگ‌کنگ خواسته‌اند با معترضان برخورد تندتری داشته باشد.

در اعتراض‌های شدید هفته گذشته، نیروهای پلیس برای پراکنده کردن تظاهرات‌کنندگان از گاز اشک‌آور و اسپری فلفل استفاده کردند. 

همچنین در شهر مرزی شن‌ژن، یگان‌های مسلح نیروی پلیس چین در روزهای اخیر به برگزاری مانور برای مداخله در ناآرامی هنگ‌کنگ، در صورت لزوم، اقدام کرده‌اند، اما پلیس هنگ‌کنگ می‌گوید خود قادر به آرام کردن اوضاع است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More