شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه اعتصاب غذا جلوی سفارت ایران در لندن برای آزادی نازنین زاغری

در چهارمین روز پیاپی، ریچارد رتکلیف و همراهانش در پیاده‌روی جلوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر لندن دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

هم‌زمان با شروع اعتصاب، رتکلیف روز شنبه ۲۵ خرداد، به رسانه‌ها گفت همسرش، نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌‌ـ‌بریتانیاییِ زندانی در تهران، «در اعتراض به ادامه حبس ناعادلانه‌اش، بار دیگر دست به اعتصاب غذا می‌زند.»

 

 

رتکلیف در همراهی با نازنین زاغری، این اعتصاب را جلوی سفارت ایران در محله کنزینگتون آورده است.

روز دوشنبه، ۲۷ خرداد، سفارت ایران به‌بهانه رنگ‌آمیزی نرده‌ها و شست‌و‌شوی دیوارها و پنجره ساختمان سفارت، موانعی در پیاده‌رو نصب کرد.

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ادامه اعتصاب غذا جلوی سفارت ایران در لندن برای آزادی نازنین زاغری در چهارمین روز پیاپی، #ریچارد_رتکلیف و همراهانش در پیاده‌روی جلوی #سفارت #جمهوری_اسلامی #ایران در شهر #لندن دست به #اعتصاب_غذا زده‌اند. هم‌زمان با شروع اعتصاب، رتکلیف روز شنبه ۲۵ خرداد، به رسانه‌ها گفت همسرش، #نازنین_زاغری، #شهروند #ایرانی‌‌ـ‌بریتانیاییِ #زندانی در تهران، «در اعتراض به ادامه #حبس ناعادلانه‌اش، بار دیگر دست به اعتصاب غذا می‌زند.» نازنین زاغری و همسرش ریچارد رتکلیف از خوردن غذا خودداری می‌کنند ولی آب می‌نوشند. هدف آن‌ها «#آزادی بی‌قید و شرط نازنین از زندان» است تا به خانواده‌اش در #بریتانیا ملحق شود. زاغری در سه سال گذشته، فقط یک مرتبه و به‌مدت سه روز در شهریور ۱۳۹۷ به مرخصی آمده است. او همراه فرزندش، که در آن زمان دو ساله بود، برای دیدار خانواده به ایران آمده بود و در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵، نیروهای #حفاظت_اطلاعات #سپاه پاسداران او را هنگام خروج از ایران در #فرودگاه #امام_خمینی #تهران بازداشت کردند. زاغری در آن زمان کارمند بنیاد خیریه تامسون #رویترز بود و به #جاسوسی از طریق #آموزش #روزنامه‌نگاری متهم شد.

A post shared by Iran International (@iranintltv‏) on

 

 

رتکلیف همچنان در فضای عمومی پیاده‌رو و همراه مادر و دوستانش، چادر زده است.

نازنین زاغری و همسرش ریچارد رتکلیف از خوردن غذا خودداری می‌کنند ولی آب می‌نوشند.

 

 

هدف آن‌ها «آزادی بی‌قید و شرط نازنین از زندان» است تا به خانواده‌اش در بریتانیا ملحق شود.

زاغری در سه سال گذشته، فقط یک مرتبه و به‌مدت سه روز در شهریور ۱۳۹۷ به مرخصی آمده است.

 

 

او همراه فرزندش، که در آن زمان دو ساله بود، برای دیدار خانواده به ایران آمده بود و در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵، نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران او را هنگام خروج از ایران در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت کردند.

زاغری در آن زمان کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز بود و به جاسوسی از طریق آموزش روزنامه‌نگاری متهم شد.

 

 

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، ۲۵ مهرماه ۱۳۹۶، با اشاره به تابعیت دوگانه نازنین زاغری و بریتانیایی بودن همسرش، گفت: «او در سیستم آن کشور فعالیت می‌کرده و مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی‌بی‌سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام نموده است.»

جعفری دولت‌آبادی همچنین نامه ارسالی دیوید کامرون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، در مورد نازنین زاغری را «موید ارتباط او با دولت انگلستان و اهمیت این متهم برای آن کشور» دانست.

بازداشت او بر روابط ایران و بریتانیا سایه افکنده است. گفته می‌شود ایران برای آزادی او بازپرداخت نزدیک به ۴۰۰ میلیون پوند بدهی دولت بریتانیا به این کشور را خواستار شده است.

این بدهی مربوط می‌شود به قرارداد خرید اسلحه حکومت پیشین ایران از بریتانیا که جمهوری اسلامی ایران آن را لغو کرده بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More