شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
کنفرانس وزرای خارجه ناتو و حمایت از روند صلح در افغانستان

اعلام حمایت بلند مدت ناتو از نیروهای نظامی افغانستان

 

وزرای خارجه کشور های عضو ناتو در بروکسل از صلح در افغانستان حمایت کردند.  کشور های عضو این پیمان  با حمایت از گفتگو‌های صلح درافغانستان بر ادامه حضور نیروهای ناتو در این کشور تاکید کردند.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو با اعلام حمایت از روند صلح افغانستان به طالبان پیام داد که ناتو به حمایت بلند مدت خود از نیرو های افغان تاسال ۲۰۲۴ پایبند است.

دبیر کل ناتو وضعیت امنیتی افغانستان را پر چالش خواند و از حملات پیچیده در ماه‌های گذشته یاد کرد. او از ایستادگی و مقاومت نیروهای افغان یاد کرد و حضور نیرو های ناتو را برای امنیت کشور های عضو ضروری پنداشت.

او گفت: «همانطوری که نیروهای افغان دربرابر تهدیدها استوار ایستاده‌اند، مانیز درکنار آنها استوارخواهیم ماند. ما برای کمک به مردم افغانستان رفته‌ایم و اما حضور ما در آنجا به خود ما هم کمک می‌کند. ما برای مبارزه با تروریسم بین‌المللی آنجا هستیم و اجازه نمی‌دهیم افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن تروریسم بین‌المللی تبدیل شود. این به نفع کشورهای خود ماست.»

استولتنبرگ از کشورهای منطقه به ویژه ایران و روسیه خواست تا درروند گفتگو های صلح در افغانستان نقش سازنده تری ایفا کنند.

در این نشست فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به حمایت از روند صلح درافغانستان تاکید کرد.

اوگفت: «اتحادیه اروپا ضامن روند صلح و اجرایی شدن آن به گونه عملی است و ما امتیازات را به طالبان نیز برای ورود به روند صلح و کنار گذاشتن اسلحه به زمین پیشنهاد کرده ایم. اتحادیه اروپا از روند صلحی که به ختم جنگ بیانجامد، حقوق زنان را تامین کند و همه افغان‌ها خود را در این روند سهیم بدانند، حمایت می‌کند. »

ناتو که مسوولیت آموزش ومشاوره به نیروهای نظامی افغان را بر عهده دارد طالبان را به صلح فرامی‌خواند زیرا به باور دبیر کل این پیمان، طالبان هرگز در  جنگ برنده نخواهند شد.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان در کنفرانس پایانی این نشست از کشور های عضو ناتو بخاطر حمایت دوامدار شان ابراز قدردانی کرده گفت که ثبات درافغانستان باعث ثبات در منطقه و جهان میگردد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More