شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

الجبیر: مشکل اصلی در لبنان حزب‌الله است

 

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان، روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با ژان ایو لودریان همتای فرانسوی خود در ریاض، ضمن رد اتهام «بازداشت» سعد الحریری نخست وزیر مستعفی لبنان در ریاض گفت که «حریری در پادشاهی عربستان آزاد است و هر زمان که بخواهد می‌تواند کشور را ترک کند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، الجبیر درباره نخست وزیر مستعفی لبنان افزود:« حریری با اراده خودش در عربستان زندگی می‌کند، وی اشتعفایش را اعلام کرد و مسئله بارگشتش به لبنان به او و ارزیابییش از شرایط امنیتی در  کشورش برمی‌گردد».

وی در واکنش به اظهارت میشل عون رئیس جمهور لبنان که گفته بود حریری در عربستان «بازداشت» است، گفت:« اتهام عون، ادعای باطلی است. حریری هم‌پیمان پادشاهی عربستان است؛ وی یک شهروند سعودی و لبنانی است».

وزیر خارجه عربستان، با اشاره به اینکه «مشکل اصلی لبنان» حزب‌الله است گفت:« مشورت‌ها و هماهنگی‌هایی میان کشورهای صلح دوست و کشورهای که لبنان را دوست دارند، در جریان است تا گام‌هایی در جهت بازگشت حاکمیت به لبنان و کاهش اقدامات منفی حزب‌الله در این کشور صورت گیرد».  

وی حزب‌الله را به به ایجاد «بی‌ثباتی» در خاورمیانه و «دخالت» در برخی کشورهای منطقه متهم کرد.

وزیر خارجه عربستان گفت که «ایران حزب‌الله را برای نفوذ بیشتر و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه به کار می‌گیرد».

الجبیر گفت که با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه که به عربستان سفر کرده است، درباره موضوعات مختلفی از جمله، «دخالت‌های ایران»، «مبارزه با تروریسم و «بحران لبنان» گفت‌وگو داشتند.

از سوی دیگر، تلویزیون الحدث گزارش داد که در این کنفرانس خبری، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره «دخالت‌های ایران و گرایش سلطه‌گری این کشور در منطقه» ابراز نگرانی کرده است.

وزیر خارجه فرانسه، در پاسخ به سوالی درباره احتمال دیدارش با حریری در ریاض گفت که وی بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه با نخست وزیر مستعفی لبنان دیدار خواهد کرد.

ژان ایو لودریان با اشاره به دعوت فرانسه از نخست وزیر مستفی لبنان برای سفر به این کشور اظهار داشت که « حریری در زمانی که خودش مناسب بداند، از فرانسه دیدار خواهد کرد و ما از او همچون دوست استقبال خواهیم کرد».

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More