شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انتشار اسناد جدید از قتل جمال خاشقجی

 

هم‌زمان با برگزاری مجلس ترحیمی نمادین برای جمال خاشقجی در مسجد فاتح استانبول،  رسانه‌های ترکیه خبر دادند که مسئولان امنیتی این کشور فایل صوتی ۱۵دقیقه‌ای دومی در اختیار دارند که نشان می‌دهد برخلاف ادعای دادستانی عربستان سعودی، قتل جمال خاشقجی ازپیش برنامه‌ریزی شده بود.

عبدالقدر سلوی، یکی‌از روزنامه‌نگاران حامی دولت ترکیه، روز جمعه ۲۵ آبان‌ماه، در روزنامه حریت نوشت که براساس این فایل صوتی، مشخص است که قتل خاشقجی ازپیش برنامه‌ریزی‌شده بود. به گفته او گروه قتل ۱۵ نفره‌ای که از عربستان سعودی اعزام شده بودند، پیش از ورود خاشقجی به کنسولگری رفته و آن‌جا در انتظار او بودند.

براساس نوشته این روزنامه‌نگار، ترکیه شواهدی دارد که نشان می‌دهد این تیم پانزده‌نفره پس‌از انجام قتل، «تماس بین‌المللی» داشته‌اند.

همچنین روز جمعه در رسانه‌‌های اجتماعی، چند تصویر منتشر شده ااست که ادعا می‌شود تصاویری از شکنجه و قربانی‌شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان‌سعودی در ترکیه است. هیچ نهاد رسمی، واقعی‌بودن این تصاویر را تأیید نکرده است.

در آخرین تحولات مربوط به پرونده قتل خاشقجی، وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان‌ماه، ۱۷ نفر را به‌دلیل نقششان در قتل جمال خاشقجی تحریم کرد. در این فهرست ازجمله نام افرادی چون سعود القحطانی و ماهر المطرب، دو مشاور محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، و همچنین محمد العتیبی، کنسول سعودی در استانبول، دیده می‌شود.

دادستانی عربستان سعودی پیش از این، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که برای پنج‌تن از متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی، تقاضای اعدام کرده است. براساس این بیانیه، محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی، هیچ گونه نقشی در ماجرای پرونده قتل جمال خاشقجی نداشته است و هیچ گونه اتهامی در این پرونده متوجه شخص محمد بن‌سلمان نیست.

سخنگوی دادستان عمومی عربستان سعودی در یک نشست خبری روز پنج‌شنبه گفته بود که ژنرال احمد العسیری، دستور انتقال جمال خاشقجی به عربستان سعودی را حتی با توسل به زور، صادر کرده است؛ اما فرمانده گروهی که برای انجام این ماموریت رفته بودند، دستور قتل و قطعه‌قطعه کردن جسد جمال خاشقجی را صادر کرده است.

عربستان سعودی پیش از این اعلام کرده بود که انجام تحقیقات بین‌المللی برای بررسی قتل جمال خاشقجی را نمی‌پذیرد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، روز دوم اکتبر وارد کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه شد. او پس از ورود به این مکان ناپدید شد، تا درنهایت عربستان‌سعودی پذیرفت که او در این مکان به قتل رسیده و جسدش نیز تکه تکه شده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More