شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انتقاد شدید عبادی از «حشد شعبی» در یک سخنرانی انتخاباتی

 

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، طی یک سخنرانی انتخاباتی در نجف، با انتقاد از حشد شعبی، برخی از فرماندهان این مجموعه موردحمایت ایران را متهم به فساد کرده و گفته که از سوی آنها مورد تهدید قرار گرفته است.

عبادی روز جمعه ۱۴ اردیبهشت گفت که قاسم الزبیدی، رئیس بخش مالی حشدشعبی، پس از همکاری با دولت جهت برملا کردن عوامل فاسد درون حشد‌شعبی، کشته شده است.

شنبه گذشته، الزبیدی به دست افراد ناشناس در منزلش مورد حمله قرار گرفت و یک روز بعد، به دلیل شدت جراحات، در بیمارستان درگذشت.

عبادی در این زمینه گفت: «زبیدی، پیش از کشته شدن، از وجود اسامی جعلی حقوق‌بگیر در فهرست حشد شعبی خبر داده و درباره فساد در میان رهبران این گروه افشاگری کرده بود اما چند روز پیش، زبیدی به دست برخی از خائنان کشته شد».

نخست‌وزیر عراق قول داد که قتل رئيس بخش مالی حشدشعبی را پیگیری خواهد کرد و «عاملان این جنایت را به سزای عملشان خواهد رساند».

رسانه‌های عراقی بارها از وجود هزاران نام جعلی در فهرست گروه‌های منتسب به حشد شعبی خبر داده بودند که بدون اینکه  در این مجموعه حضور داشته باشند، در آخر هر ماه حقوقی به آنها پرداخت می‌شود که در واقع به جیب فرماندهان این گروه‌ها می‌رود.

نخست وزیر عراق در سخنرانی خود در برابر هوادارنش در نجف با اشاره به اینکه او نیز مورد تهدید برخی از فرماندهان حشد شعبی قرار گرفته افزود که یک سال و نیم پیش، یکی از اعضای حشد، درباره شمار دقیق نیروها و چگونگی مدیریت پرونده مالی این مجموعه شبه‌نظامی به او خبر داده بود اما این شخص نیز از سوی افرادی ناشناس، مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

برخی از فرماندهان حشد شعبی مانند هادی العامری، رئیس سازمان بدر، روابط نزدیکی با سپاه پاسداران ایران دارند و از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شوند. گزارش هایی درباره تلاش های ایران در انتخابات عراق به نفع نیروهای نزدیک به خود انتقاد برخی از سیاستمداران عراقی را برانگیخته است. 

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل در دیدار رسمی‌اش از عراق از ۲۶ تا ۲۹ بهمن (۱۵ تا ۱۸ فوریه) گفته بود که «ما اجازه نخواهیم داد لیبرال‌ها و کمونیست‌ها بر عراق حکومت کنند». 

رائد فهمی دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست عراق که در «ائتلاف سائرون» در کنار گروه مقتدی صدر در انتخابات شرکت می‌کند، سخنان ولایتی را دخالت ایران در امور داخلی عراق خوانده و مغایر با قانون اساسی آن دانسته است.

  

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More