شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بلومبرگ: ترامپ مذهب را به‌جای دموکراسی، بنیان تمدن غرب معرفی کرد

 

خبرگزاری بلومبرگ، امروز جمعه ۱۶ تیرماه در سرمقاله‌ای پیرامون سخنان دیروز دونالد ترامپ در دفاع از تمدن غرب، می‌نویسد رئیس‌جمهوری آمریکا اکنون در تعریفی جدید، مذهب را به‌جای دموکراسی به‌عنوان بنیان تمدن غرب معرفی کرده است.

در این سرمقاله آمده است: «ترامپ در سخنرانی دیروز خود، درمقابل جمعیت هوراکشان در ورشو، ارزش‌های تمدنی غرب را در امور مذهبی و فرهنگی آن معرفی کرد و خواهان دفاع از این ارزش‌ها در مقابل اسلام رادیکال شد.

این سخنان بیانگر مانیفست و برنامه‌ی عمل سیاست خارجی اوست.

در سخنان ترامپ مرتباً از خداوند، ایمان، مذهب، سنت، حاکمیت ملی و نقش خانواده صحبت می‌شد. او در سخنانش  به‌ندرت به آنچه که معمولاً در غرب به‌عنوان ارزش‌های شناخته‌شده پذیرفته می‌شود، اشاره داشت؛ از آن جمله است، حکومت قانون، دموکراسی، آزادی فردی و آزادی بیان. ترامپ حتی بوروکراسی را هم‌طراز تروریسم خواند.

درحالی‌که مواضع ترامپ می‌تواند خوشایند محافظه‌کاران کشورهای اروپایی شرقی باشد، بازخوانی او از ارزش‌های تمدن غرب، او را درمقابل رهبران لیبرال غرب درگروه جی۲۰ قرار می‌دهد.

وزیرخارجه‌ی پیشین لهستان، رادک سیکورسکی (Radek Sikorsky)، اعتقاد دارد که سخنان دیروز ترامپ، «بسیار هانتینگتونی» بوده است.

ساموئل هانتینگتون، متخصص علوم سیاسی آمریکایی، «در تئوری برخورد تمدن‌ها» بحث کرده است که نبرد ایدئولوژیکی میان غرب و شوروی سابق، نهایتاً به ظهور جنگ‌های مذهبی ختم خواهد شد.

استیو بانون (Steve Banon)، استراتژیست ارشد دولت ترامپ و مایکل فلین (Michael Flynn)، مشاور امنیت ملی پیشین دولت آمریکا از این ایده پیروی می‌کنند و معتقدند که اکنون تمدن غرب با اسلام در جنگ است.

جرزی استپین (Jerzy Stepien)، سرپرست دادگاه قانون اساسی لهستان در واکنش به سخنان ترامپ می‌گوید: «برای من، تمدن غرب تنها در حکومت قانون، دموکراسی و حقوق بشر معنی پیدا می‌کند و بدون ذکر این ارزش‌ها، این تمدن از محتوای خود تهی می‌شود».

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More