شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
سومین مناظره انتخاباتی محافظه‌کارهای بریتانیا؛

بوریس جانسون همچنان شانس اصلی نخست‌وزیری

سومین مناظره انتخاباتی برای تصدی مقام نخست‌وزیری بریتانیا سه‌شنبه شب ۲۸ خرداد با حضور پنج نامزد برگزار شد.

در آخرین رای‌گیری، بوریس جانسون وزیر امور خارجه سابق با کسب ۱۲۶ رای از ۳۱۳ رای نمایندگان محافظه‌کار مجلس عوام، یعنی ۱۲ رای بیشتر از دور نخست‌ رای‌گیری‌ها، توانست همچنان پیشتاز این رقابت‌ها باشد.

با این نتیجه بخت پیروزی بوریس جانسون برای تصدی مقام نخست وزیری بیشتر از قبل شد.

پس از او، جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا ۸۰ رای به دست آورد، مایکل گوو وزیر محیط‌زیست ۴۱ رای، روری استوارت وزیر امور خارجه در بخش توسعه بین‌الملل ۳۷ رای و ساجد جاوید وزیر کشور ۳۳ رای و دومینیک راب وزیر امور خارجه سابق هم با ۳۰ رای از ادامه رقابت‌ها حذف شد.

در این مناظره تلویزیونی نیز موضوع برگزیت در کانون بحث‌و‌نظرهای نامزدها بود؛ بوریس جانسون بدون اظهارنظر روشنی در مورد آنچه در سر دارد، گفت که تا مهلت تعیین شده از سوی بروکسل یعنی ۳۱ اکتبر باید از اتحادیه اروپا را ترک کرد. به گفته او در غیر این بریتانیا صورت با «فاجعه از دست دادن اعتماد عمومی به سیاست» روبرو خواهد شد.

جرمی هانت گفت چنانچه توافقی قابل حصول باشد می‌تواند بعد از مهلت تعیین شده هم اتفاق بیفتد.روری استوارت هم وعده داد که در صورتی که به نخست‌وزیری برسد هرگز «به برگزیت بدون توافق» تن نخواهد داد.

بوریس جانسون، شهردار سابق لندن و از چهره‌های جنجالی در سیاست داخلی بریتانیا در دور نخست مناظرات که یکشنبه شب برگزار شد حضور نداشت.

او از حامیان اصلی همه پرسی برگزیت از مخالفان سرسخت اتحادیه اروپاست و حمایت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا را نیز به همراه دارد.

پنج نامزد یاد شده در رای‌گیری‌های دیگری رقابت خواهند کرد تا از میان دو نامزد باقیمانده، اعضای حزب محافظه‌کار رهبر جدید حزب و نخست‌وزیر آینده بریتانیا را انتخاب کنند.

ترزا می سوم خرداد ماه از نخست‌وزیری بریتانیا استعفا داد. و در پی آن ۱۰ تن از هم حزبی‌هایش نامزدی خود را برای رسیدن به مقام نخست‌وزیری اعلام کردند. در نخستین مرحله از رای گیری سه نامزد از دور انتخابات حذف شدند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More