شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ترامپ مراحل استیضاح خود را به‌ «تلاش برای کودتا» تشبیه کرد

 

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، مراحل استیضاح خود را به «تلاش برای کودتا» تشبیه کرد و آن را سوءاستفاده بی‌سابقه و غیرقانونی از قدرت نامید. به نوشته ترامپ، استیضاح او در نزدیک به دو و نیم قرن تاریخ قانون‌گذاری در ایالات متحده بی‌مانند است.

ترامپ شامگاه سه‌شنبه بیست‌وششم آذرماه در بخش دیگری از نامه‌ سرگشاده‌اش خطاب به نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، استیضاح خود را حرکتی زشت و اعلان جنگ علیه دموکراسی توصیف کرد.

رییس جمهور «جمهوری‌خواه» آمریکا در نامه پنج صفحه‌ای خود به شدت از دموکرات‌ها انتقاد کرده است. او نمایندگان حزب دموکرات به نقض سوگند نمایندگی، سوءاستفاده از اختیارات و پیگیری اهداف حزبی متهم کرده است. ترامپ همچنین در جمع خبرنگاران تلاش نمایندگان دموکرات برای پیشبرد طرح استیضاح را «از ابتدا ریاکارانه» خواند.

انتظار می‌رود روز چهارشنبه، مجلس نمایندگان آمریکا، که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است، به طرح استیضاح رییس جمهوری رای مثبت دهد.

طی روزهای گذشته دو عضو ارشد دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا از جمهوری‌خواهان خواستند گرایش حزبی را کنار گذاشته و به استیضاح دونالد ترامپ رای دهند.به گفته آدام شیف، رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ترامپ «خطری برای دموکراسی» است.

استیضاح ترامپ به معنای برکناری او نیست. برابر قانون اساسی ایالات متحده، برای برکناری رییس جمهوری به رای مثبت دو-سوم اعضای مجلس سنا نیاز است. مجلس سنا آمریکا در دست جمهوری‌خواهان، هم‌حزبی‌ها ترامپ، قرار داد.

بر پایه نتایج یک نظرسنجی که به‌تازگی از سوی شبکه خبر فاکس‌نیوز انجام شده است ۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند با استیضاح و برکناری ترامپ موافق هستند. در صورت تصویب طرح استیضاح، ترامپ چهارمین رییس جمهور آمریکا است که استیضاح می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More