شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تصویب نهایی قطعنامه سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران

مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران را به تصویب نهایی رساند تا پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی برای یک سال دیگر باز بماند.

این قطعنامه که از سوی کانادا تنظیم شده روز چهارشنبه با رای موافق ۸۲ کشور، ۳۰ رای مخالف و ۶۴ رای ممتنع به تصویب رسید.

پیشتر در ۲۹ آبان ماه نیز گزارش کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل درباره «نقض شدید و فاحش حقوق‌بشر» به تصویب رسیده بود.

این در حالی است که گزارش ماه گذشته، ۷۹ رای موافق، ۳۲ رای مخالف و ۶۴ ممتنع داشت که افزایش موافقان قطعنامه نهایی در طی یک ماه قابل توجه ارزیابی شده است.

در متن این قطعنامه مجازات اعدام و نیز اعدام کودکان زیر ۱۸ سال، سرکوب دستگیری‌ و بازداشت‌های خودسرانه، و همچنین شکنجه و مجازات‌های بی‌رحمانه و همچنین سرکوب بهاییان مورد توجه قرار گرفته است.

 

 

این قطعنامه از ایران خواسته است تا اطمینان حاصل کند هیچ‌کسی در معرض «شکنجه، یا سایر رفتارها و برخوردهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» قرار نگیرد و به جمهوری اسلامی تاکید کرده که استفاده نظام‌مند از دستگیری‌ها و زندان‌های فرمایشی، از جمله ربایش افراد را متوقف کند.

مجمع عمومی سازمان ملل همچنین از ایران خواست به وضعیت نامناسب زندان‌های ایران رسیدگی کند، فعالان حقوق زنان را که به دلیل اعمال حقوق خود زندانی شده‌اند آزاد کند، به نقض حقوق اقلیت‌های قومی و زبانی و سایر اقلیت‌ها پایان دهد و انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده را به صورت آزاد برگزار کند.

پیش از رای‌گیری نهایی، نماینده ایران اعلام کرد به این قطعنامه رای مخالف خواهد داد. او افزود: «پیش‌نویس قطعنامه در مورد ایران هیچ ربطی به حقوق بشر ندارد.»

نماینده ایران گفت: نیروهای نژادپرستی، استعمارگری و مداخله‌گری، که مردمان بومی را ریشه‌کن کرده‌اند، دور هم آمده‌اند تا این قطعنامه را تهیه کنند.

او افزود: تهیه‌کنندگان این گزارش به دنبال «تضعیف حاکمیت ارضی» سایر کشورها هستند.

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More