شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تظاهرات در بیروت؛ معترضان خواهان رفع مشکلات اقتصادی و خلع ‌سلاح حزب‌الله شدند

صدها لبنانی در اعتراض به مشکلات اقتصادی این کشور در مرکز شهر بیروت دست به تظاهرات زدند. معترضین همچنین خواهان خلع سلاح شبه‌نظامیان حزب‌الله شدند.

در این تظاهرات بین مخالفان و طرفداران حزب‌الله درگیری‌های خشونت‌بار رخ داد. نیروهای امنیتی که برای کنترل درگیری‌ها به صحنه آمده بودند به سمت معترضین گلوله پلاستیکی و گاز اشک‌آور شلیک کردند. به گفته صلیب سرخ لبنان، در این درگیری‌ها ۳۷ نفر زخمی شدند.

کانون تظاهرات میدان شهدا در مرکز بیروت بود. برخی از معترضین سطل‌های زباله را آتش زدند و به یک فروشگاه لوازم خانگی حمله کردند و با آتش زدن تعدادی مبلمان خیابان را بند آورند.

از سوی دیگر، رهبران سیاسی و مذهبی لبنان نسبت به وقوع درگیری‌های فرقه‌ای در این کشور هشدار دادند. روز شنبه صدای شلیک گلوله از برخی محله‌های بیروت شنیده شد.

حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان، در توییتی ضمن محکوم کردن هر گونه شعار فرقه‌ای از تظاهرکنندگان و رهبران سیاسی و مذهبی آنان خواست تا هوشیار بوده و با ارتش و نیروهای امنیتی همکاری کنند.

 تظاهرات روز شنبه بزرگترین تظاهراتی است که از زمان کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا برگزار شده است.

بیروت در حال حاضر با صندوق بین‌المللی پول در حال مذاکره است تا برای نجات اقتصاد خود از فروپاشی یک بسته کمکی چند میلیارد دلاری را دریافت کند.

پس از آنکه تظاهرات سراسری گسترده در ماه اکتبر دولت قبلی لبنان را مجبور به کناره‌گیری کرد، دولت دیاب با حمایت شبه نظامیان حزب‌الله و متحدانش به قدرت رسید.

در ماه‌های اخیر، مشکلات مالی لبنان به شدت رو به وخامت گذاشته، به طوریکه ارزش پوند لبنان به نصف رسیده و با توجه به اتکای اقتصاد لبنان بر واردات، قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است. همچنین کسب‌وکارها بسیاری از کارکنان خود را تعدیل کرده‌اند.

  

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More