شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تظاهرات گسترده در میانمار، همزمان با دسترسی دوباره به اینترنت

 

ده‌ها هزار تن در میانمار روز یکشنبه ۱۹ بهمن‌ماه در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به کودتا و بازداشت خانگی آنگ سان سوچی و شماری از رهبران حزب حاکم تظاهرات کردند؛ رسانه‌های بین‌المللی این تظاهرات را بزرگ‌ترین تجمع اعتراضی از سال ۲۰۰۷ بدین سو توصیف کرده‌اند.

در یانگون، بزرگ‌ترین شهر میانمار، حدود ۱۰۰ هزار نفر مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. معترضان شعار می‌دادند: «ما دیکتاتور نمی‌خواهیم، دموکراسی می‌خواهیم».

حضور نیروهای امنیتی و پلیس در این نقطه از شهر پرشمار گزارش شده است. با این حال، برخی از معترضان شاخه‌های گل به پلیس می‌دادند و برخی پلاکاردهایی در دست داشتند که با اشاره به آنگ سان سوچی روی آن نوشته شده بود: «مادر سو را آزاد کنید».

بسیاری از جوانان نیز پرچم قرمز حزب «لیگ ملی برای دموکراسی» را در دست داشتند.

همچنین تجمع‌های اعتراضی دیگری با حضور معترضان پرشمار در برخی از شهرهای میانمار، از جمله ماندالی در مرکز این کشور، برگزار شد.

جمعیت میانمار حدود ۵۴ میلیون نفر است.

در نایپیداو، پایتخت کشور که در ۳۵۰ کیلومتری شمال یانگون واقع است، صدها نفر سوار بر موتورهایشان در خیابان‌ها به راه افتادند و با به صدا درآوردن بوق‌ موتورها اعتراض خود را به کودتای نظامیان نشان دادند.

در کاوتونگ، جنوبی‌ترین شهر میانمار، نیز معترضان شعارهایی مثل «به رأی ما احترام بگذارید» و «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دادند.

خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه تظاهرات یکشنبه را بزرگ‌ترین تظاهرات میانمار از زمان اعتراضات سال ۲۰۰۷ موسوم به «انقلاب زعفران» خوانده‌اند. در آن زمان، ده‌ها نفر از معترضان به دست نظامیان کشته شدند.

دسترسی به اینترنت پس از مدتی اختلال و قطعی، بعد از ظهر یکشنبه دوباره برقرار شد و پس از آن، معترضان تصاویر و ویدئوهایی از تظاهرات را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. بسیاری از کاربران در کشورهای مختلف جهان نیز با انتشار پیام‌هایی، از تظاهرات مردم میانمار حمایت کردند.

روز شنبه نیز ده‌ها هزار نفر در چند شهر میانمار دست به تظاهرات زدند و کودتایی را که به یک دوره ده ساله دموکراسی در این کشور پایان داد، محکوم کردند.

نظامیان میانمار همزمان با بازداشت سوچی و دیگر مقام‌های حزب حاکم «لیگ ملی برای دموکراسی» برای یک سال وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند.

نظامیان میانمار هنوز واکنشی رسمی درباره تظاهرات یکشنبه نشان نداده‌اند اما بنابر گزارش‌ها، ماموران امنیتی شمار دیگری را در این کشور بازداشت کرده‌اند؛ به گفته انجمن کمک به زندانیان سیاسی در یانگون، بیش از ۱۶۰ نفر تاکنون بازداشت شده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More