شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جنگ قره‌باغ؛ ارمنستان و آذربایجان بار دیگر یکدیگر را به نقض شدید آتش‌بس متهم کردند

 

با ادامه درگیری‌های نظامی میان نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ، مقام‌های دو کشور همچنان همدیگر را متهم می‌کنند که آتش‌بس روز شنبه را نقض کرده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان روز سه‌شنبه گفت نیروهای ارمنی با حملات توپخانه‌ای شدید علیه مناطق گورانبای،‌ ترتر و اغدم در این کشور آتش‌بس بشردوستانه را «به شدت» نقض کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز، به نقل از خبرنگارش در منطقه، گلوله‌باران مرکز شهر ترتر را تایید کرده است.

واقف درگاهلی، سخنگوی وزارت دفاع آذربایجان، همچنین اشاره کرده که نیروهای کشورش آتش‌بس را نقض نکرده‌اند.

با این حال، مقام‌های ارمنستان اتهام‌ها به کشورشان را رد می‌کنند؛ شوشان استپانیان،‌ سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، گفت طرف آذری عملیات خود را پس از یک وقفه شبانگاهی از سر گرفت که با پشتیبانی فعال آتش توپخانه‌ها از جنوب،‌ شمال، شمال شرقی و شرق صورت گرفته است.

رویترز نوشته نمی‌تواند به صورت مستقل آتش توپخانه‌ای اشاره شده از سوی ارمنستان را تایید کند.

ادامه حملات دو طرف به یکدیگر با وجود آتش‌بس شنبه در شرایطی است که شمار کشته‌ها در بین نیروهای ناگورنوقره‌باغ به ۵۴۲ نفر افزایش یافته؛ همزمان آذربایجان می‌گوید ۴۲ غیرنظامی این کشور کشته و ۲۰۶ نفر زخمی شده‌اند.

قره‌باغ از نظر بین‌المللی جزئی از خاک جمهوری آذربایجان است، اما پس از جنگ قره‌باغ در سال ۱۹۹۴ میان اکثریت ارمنی ساکن با حمایت جمهوری ارمنستان و دولت آذربایجان، این منطقه به‌صورت خودمختار اداره می‌شود و تحت حکومت گروه‌های ارمنی است. 

منطقه قره‌باغ در سه دهه گذشته شاهد چندین دور درگیری‌ شدید بوده و تاکنون حدود ۳۰ هزار تن در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. 

روز شنبه با میانجیگری روسیه و در پی فشارهای بین‌الملی آمریکا و فرانسه، دو طرف آتش‌بسی را برای تبادل اسرا و جمع‌آوری اجساد کشته‌شدگان آغاز کردند. ساعاتی پس از آن،‌ دو کشور همدیگر را به ادامه درگیری و نقض آتش‌بس متهم کردند.

روسیه روز دوشنبه خواستار احترام دو طرف به این آتش‌بس شد.

نگرانی کشورهای همسایه از جمله ایران از کشیده شدن درگیری به منطقه موجب شده مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار آتش‌بس میان دو کشور شوند،‌ با این حال ترکیه ضمن اعلام حمایت از آذربایجان نقش‌آفرینی‌های بین‌المللی، از جمله گروه مینسک، برای آتش‌بس را «غیر قابل قبول» خوانده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More