شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خودداری ترامپ و کارزار او از پذیرش پیروزی جو بایدن

با وجود اعلام جو بایدن به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و پیام‌های تبریک متعدد رهبران کشورهای مختلف جهان، دونالد ترامپ و کارزار او تاکنون از پذیرش نتیجه خودداری کرده و از هوادارانشان خواسته‌اند آنها را در «دفاع از آرا» حمایت کنند.

ترامپ شنبه در توییتی نوشت: «ناظران اجازه حضور در اتاق‌های شمارش رای را پیدا نکردند. من انتخابات را بردم. ۷۱ میلیون رای قانونی کسب کردم. چیزهای بدی رخ داد که ناظرانمان اجازه نداشتند ببینند. هرگز قبلا چنین اتفاقی رخ نداده. میلیون‌ها رای پستی برای افرادی فرستاده شد که درخواست نداده بودند.»

او بلافاصله در توییت دیگری تکرار کرد: «هفتادویک میلیون رای قانونی. بالاترین رای برای یک رییس‌ جمهوری مستقر.»

 

 

رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد بیل استپین، مدیر ستاد انتخاباتی ترامپ، روز شنبه از حامیان و متحدان این کارزار انتخاباتی خواسته تا خود را برای شرکت در تظاهرات «در سراسر کشور» آماده کنند.

بنابر این گزارش، استپین به آنها گفته است: «آماده باشید. ممکن است هر لحظه به کمک در تظاهرات در ایالت شما نیاز پیدا کنیم تا مطمئن شویم که رییس‌جمهوری را نمایندگی کرده و خود را اعلام کرده‌ایم.»

رانا مک‌دانیل، رییس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه، در واکنش به خبر پیروزی جو بایدن در انتخابات در توییتی نوشت: «رسانه تصمیم نمی‌گیرد چه کسی برنده انتخابات است. رای‌دهنده‌ها تصمیم می‌گیرند. در چندین ایالت تفاوت آٰرا هم‌زمان با شمارش رای‌ها بسیار اندک است و چند ایالت به سمت بازشماری آرا می‌روند.»

رییس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه گفت: «برای این که آمریکایی‌ها به رای‌گیری اعتماد داشته باشند به زمان احتیاج داریم تا اجازه بدهیم جمع‌آوری آرا و فرآیند تصدیقشان در کنار بررسی تخلفات و یا تقلب انجام شود.»

کارزار ترامپ شنبه اعلام کرد در شهرستان ماریکوپای آریزونا در ارتباط با رای‌گیری اقامه دعوی کرده است.

 

او افزود: «دموکرات‌ها چندین‌سال به اسم صحت انتخابات به روایت ساختگی تبانی روسیه دامن زدند. کار درست این است که اجازه بدهیم فرآیند فعلی کامل شود. مردم آمریکا شایستگی این را دارند.»

کریستی نوئم، فرماندار داکوتای جنوبی هم در انتقاد از اقدام میت رامنی، نماینده جمهوری‌خواه سنای آمریکا، در تبریک به بایدن، در توییتی نوشت: «خواص واشینگتن دی‌سی خیلی مشتاقند به روال عادی کار خود برگردند.»

فرماندار داکوتای جنوبی گفت: «هفتاد میلیون نفری که به دونالد ترامپ رای دادند به خاطر حرف رسانه‌ها به روال عادی برنمی‌گردند. در چندین ایالت نگرانی‌های جدی در مورد صحت انتخابات وجود دارد که رسانه‌ها باید آنها را بررسی کنند.»

پیشتر، ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد انتخابات هنوز تمام نشده و کارزار او پیگیری شکایتش را در دادگاه از دوشنبه شروع می‌کند.

او افزود بایدن با عجله خود را به نادرستی برنده معرفی کرده است.

از سوی دیگر  شبکه فاکس‌نیوز، نزدیک به جمهوری‌خواهان اما موضع متفاوتی را از دونالد ترامپ ارائه داد و گفت: اگر چالش‌های حقوقی کمپین انتخاباتی ترامپ نتواند راهی را برای دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش باز کند، ترامپ قصد دارد با «کمال لطف» از قدرت انتقال صلح آمیز را بپذیرد و متعهد شود.

فاکس نیوز نیز همچون دیگر رسانه‌های آمریکایی، پس از مشخص شدن قسمت بزرگی از نتایج پنسیلوانیا و نوادا، در نهایت پیروز رقابت را جو بایدن اعلام کرد. پس از اعلام پیروزی، بایدن در بیانیه ای گفت: «زمان آن فرا رسیده است كه آمریكا متحد شود.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More