شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دور جدید اعتراضات شهروندان در هنگ‌کنگ در پی تعویق انتخابات پارلمانی 

در پی تعویق انتخابات پارلمانی هنگ‌کنگ و همچنین محدودیت‌های ناشی از اجرای قانون «امنیت ملی» چین،‌ صدها نفر از شهروندان در این شهر با حضور در خیابان‌ها دور جدیدی از اعتراضات را آغاز کردند.

شهروندان و گروه‌های دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ، یکشنبه ۱۶ شهریور با برگزاری تظاهرات خیابانی نسبت به تعویق انتخابات پارلمانی و همچنین اجرای قانون «امنیت ملی» چین دست به اعتراض زدند.

معترضان شعارهایی از جمله «هنگ‌کنگ را آزاد کنید» سر دادند که بر اساس قانون امنیت ملی ممنوع شده است. هزاران نیروی پلیس در منطقه شبه‌جزیره کولون مستقر شدند.

کری لم،‌ مدیر اجرایی هنگ‌کنگ،‌ اعلام کرده انتخابات پارلمان این شهر را به دلیل تشدید شیوع کرونا از روز ششم ماه سپتامبر امسال به ماه ژوئیه سال آینده به تاخیر انداخته است.

دولت محلی هنگ‌کنگ اعلام کرده این تصمیم را به دلیل سلامتی عمومی و نه دلایل سیاسی گرفته است. از ابتدای سال جاری میلادی هنگ‌کنگ چهار هزار و ۸۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا را گزارش داده که بسیار پایین‌تر از شهرهای بزرگ دیگر دنیاست. 

با اجرای قانون محدودیت‌ تجمع به دو نفر،‌ پلیس با درخواست مخالفان برای برگزاری راهپیمایی نیز مخالفت کرده است.

تصمیم تعویق انتخابات با اعتراض دموکراسی‌خواهانی مواجه شده که امیدوار بودند اکثریت کرسی‌های این پارلمان را به دست بیاورند. 

نیمی از کرسی‌های این پارلمان به صورت مستقیم انتخاب می‌شود و نیمی دیگر از آن اعضای منصوبی‌اند که حامی چین به شمار می‌روند.

این انتخابات نخستین انتخابات پس از اجرای قانون امنیت ملی چین به شمار می‌رود. 

هم‌زمان، مخالفان  قانون امنیت ملی چین می‌گویند هدف از آن سرکوب مخالفان در هنگ‌کنگ است. شماری از منتقدان و فعالان سیاسی در این شهر در پی اجرای قانون امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی نیز از اعمال محدودیت‌های آموزشی و فرهنگی در پی اجرای آن منتشر شده است.

هنگ‌کنگ به مدت ۱۵۰ سال و تا سال ۱۹۹۷ در کنترل بریتانیا بود. بر اساس توافق «یک کشور، دو نظام» که در سال ۱۹۸۴ میان نخست‌وزیران چین و بریتانیا امضا شد، خودمختاری هنگ‌کنگ باید از سوی چین به رسمیت شناخته شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More