شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رویترز: ترامپ در داووس با مخالفان خود روبرو می‌شود

 

همزمان با ترک واشنگتن از سوی ترامپ برای حضور در نشست مجمع اقتصادی جهان در داووس، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت رئیس‌جمهوری که با شعار «اول آمریکا» در کاخ سفید حضور دارد، در این نشست سالانه با انبوهی از هواداران جهانی شدن (گلوبالیست‌ها) و مخالفان سیاست خارجی او روبرو خواهد شد.

کاخ سفید اعلام کرده است ترامپ در طول اقامت خود در سوئیس ملاقات‌های فشرده بسیاری را با رهبران سیاسی و مدیران اقتصادی از چهار گوشه جهان خواهد داشت.

با این حال ترامپ از فرصت استفاده کرده و موضوعاتی بین‌المللی، مانند بحران کره‌شمالی، توافق هسته‌ای ایران و آینده سوریه و مبارزه با تروریزم در خاورمیانه را نیز مطرح خواهد کرد.

رویترز در مورد حضور ترامپ در داووس نوشت: «درحالی که سیاستگزاران و مدیران عالیرتبه صنایع و تجار و تحلیل‌گران بی‌صبرانه منتظر ورود ترامپ و گوش دادن به سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا هستند، آنها به‌صورت خصوصی سیاست خارجی دولت او را با نگرانی و شگفتی نگاه می‌کنند. موضوعاتی مانند بیرون کشیدن آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس و توئیت‌نگاری‌های روزانه ترامپ برای این افراد امری تازه و شگفتی‌آور است.

رهبران آفریقایی از توئیت ترامپ در مورد مهاجران از کشورهای آنها دل‌آزرده هستند. رهبران آمریکای جنوبی ترامپ را به‌خاطر خروج آمریکا از قرارداد تجاری پاسیفیک سرزنش و انتقاد می‌کنند. بسیاری از مدیران ارشد سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ صنعتی و تجاری نیز از اینکه به دیدار خصوصی با ترامپ دعوت نشده‌اند از او گله‌مند هستند.

اما با رشد ارزش سهام کمپانی‌های آمریکا در بازارهای جهانی و کاهش مالیات‌ها در آمریکا و رشد قدرت خرید مردم آمریکا، بسیاری از اقتصاددانان به‌طور خصوصی سیاست‌های ترامپ را ستایش می‌کنند، اگرچه که برخی از هیأت‌های نمایندگی دیگر حضور او را چندان خوشامد نمی‌گویند.

هلن ری، پروفسور اقتصاد در دانشگاه اقتصادی لندن می‌گوید: «از نظر ارزش‌های معنوی، سخت است که بتوان موافقان بسیاری را برای حضور ترامپ در داووس دور هم جمع کرد. اما از نظر پول توی جیب مردم و رشد اقتصادی، این موضوع فرق می‌کند. در اینجا تنش اصلی میان دو موضوع اخلاقیات و مادیات است.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More