شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کاخ سفید گمانه‌زنی‌ها درباره بی‌اعتنایی بایدن به نتانیاهو را رد کرد

 

در حالی که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در چارچوب تماس‌های تلفنی‌اش با برخی از رهبران جهان، هنوز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تماس نگرفته، کاخ سفید گمانه‌زنی‌ها مبنی بر «بی‌اعتنایی عمدی»  بایدن به نتانیاهو را رد کرده است.

به گزارش رویترز، برقرار نشدن تماس تلفنی میان رییس جمهوری دموکرات آمریکا و نخست وزیر راستگرای اسرائیل، از روزی که بایدن کار خود را در مقام ریاست جمهوری آمریکا آغاز کرد تاکنون، گمانه‌زنی‌هایی را در اسرائیل و در میان کارشناسان مسائل خاورمیانه درباره روابط این دو رهبر سیاسی به وجود آورده است.

بر اساس این گمانه‌زنی‌ها، این عدم ارتباط می‌تواند نشانگر ناخشنودی بایدن از ارتباطات تنگاتنگ نتانیاهو با دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین آمریکا باشد.

اما جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه در یک نشست خبری در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که چه زمانی بایدن با نتانیاهو تماس خواهد گرفت، اعلام کرد: «او مشتاقانه منتظر صحبت کردن با نخست وزیر [اسرائیل] نتانیاهو است.»

ساکی ادامه داد: «من می‌توانم به شما اطمینان دهم که این کار به زودی انجام خواهد شد، اما زمان یا مهلت دقیق آن را نمی‌دانم.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به این که آیا تاخیر در این تماس تلفنی، به معنی بی‌احترامی بایدن به نتانیاهوست، تاکید کرد که این اتفاق عمدی نبوده و بایدن، نتانیاهو را مدت‌هاست که می‌شناسد.

اسرائیل یکی از نزدیک‌ترین متحدان آمریکا به شمار می‌رود و ترامپ و اوباما، دو رییس جمهوری پیشین آمریکا در همان روزهای آغاز ریاست جمهوری خود با نتانیاهو گفت‌وگو کردند.

صورت نگرفتن گفت‌وگو میان بایدن و نتانیاهو در بیش از سه هفته اخیر، در حالی است که رییس جمهوری جدید آمریکا تاکنون با رهبران چین، مکزیک، بریتانیا، هند، فرانسه، آلمان، ژاپن، کره جنوبی و روسیه تلفنی مذاکره کرده است.

به نوشته رویترز، خود نتانیاهو این شائبه را که مورد بی‌احترامی از سوی رییس جمهوری جدید آمریکا قرار گرفته، رد کرده است.

نخست وزیر اسرائیل تقریبا با ترامپ در مورد سیاست خاورمیانه هم‌نظر بوده، اما این احتمال وجود دارد که روابط رهبران اسرائیل و آمریکا در دوران بایدن به گرمی روابط پیشین نباشد.

بایدن از مدت‌ها پیش در چشم اسرائیلی‌ها به عنوان یک دوست در واشینگتن در نظر گرفته شده است، با این حال، به گزارش رویترز، بایدن و نتانیاهو گاهی درباره برخی موضوعات با یکدیگر توافق نداشته‌اند.

دولت بایدن از بازگشت به برجام سخن گفته اما نخست وزیر اسرائیل با این اقدام موافق نیست و آن را «اشتباه» می‌داند.

باراک راوید، روزنامه‌نگار، روز جمعه در توییترش نوشت مقام‌های اسرائیلی به او گفته‌اند نخست وزیر اسرائیل، مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی خود را برای رهبری مذاکره با دولت بایدن، رهبران جهان و شرکای منطقه‌ای درباره برجام تعیین کرده است.

او افزود: «بن شبات دیروز کنفرانس ویدیویی طولانی با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا داشته تا درباره ایران و سایر مسائل منطقه‌ای صحبت کند.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More