شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس پیشین سرویس اطلاعات و امنیت آلمان: بازگشت به توافق هسته‌ای اشتباه است

آگوست هنینگ، رییس پیشین سرویس اطلاعات و امنیت آلمان، بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را کاری اشتباه خواند و گفت به مقاصد جمهوری اسلامی در حوزه هسته ای بسیار مشکوک است.

هنینگ در گفت وگو با جروزلم پست گفت: «ایران هسته‌ای تهدیدی علیه تمام منطقه خواهد بود.»

او گفت: اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، این امر به «مسابقه تسلیحاتی در سراسر خاورمیانه» منجر می‌شود که این برای منطقه «خبری بد» خواهد بود.

رییس پیشین سرویس اطلاعات و امنیت آلمان با اشاره به مخالفتش با برجام گفت که حکومت ایران واقعا علاقه‌ای ندارد که برای محدود شدن دسترسی خود به سلاح هسته‌ای اقدامات لازم را انجام دهد.

او گفت: «نقش ایران در منطقه چندان مثبت نیست. ما همین مشکل را در برنامه موشکی ایران می‌بینیم. اگر کسی بخواهد چنین برنامه موشکی بلندپروازانه‌ای را اجرا کند- که در این زمینه موفقیت‌هایی نیز به دست آورده‌اند- قطعا موشک را برای مقاصد دفاعی لازم ندارید بلکه می‌خواهید از آن استفاده نظامی کنید.»

هنینگ گفت که اگر کشوری قصد استفاده از کلاهک‌های هسته‌ای را نداشته باشد، داشتن چنین موشک‌های دوربردی قابل درک نیست و خاطرنشان کرد که به همین دلیل است که به شدت به برنامه هسته‌ای ایران مشکوک است.

او افزود: «تا زمانی‌که ایرانی‌ها چنین برنامه موشکی بلندپروازانه‌ای دارند و با توجه به اینکه سابقه این کشور در تلاش برای دستیابی به تجهیزات هسته‌ای و کلاهک‌های موشکی غیرمتعارف بسیار مشکوک است، من به مذاکرات کنونی با ایران بسیار بدبین هستم.»

گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام در حال حاضر تا آغاز به کار دولت جدید ایران متوقف شده و کشورهای حاضر در این مذاکرات در انتظار موضع‌گیری دولت ابراهیم رییسی درباره توافق هسته‌ای احتمالی هستند.

با توجه به منقضی شدن توافق نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تهران، کشورهای غربی حاضر در مذاکرات ابراز نگرانی کرده‌اند که در وقفه کنونی جمهوری اسلامی ممکن است از عدم نظارت آژانس استفاده کرده و به دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نزدیک‌تر شود.

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More