شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

صلح خاورمیانه مهم‌تر است یا موضوع بیت‌المقدس؟

نشریه‌ی «هیل»، چاپ واشنگتن، در سرمقاله‌ای می‌نویسد که یهودیان آمریکا بایستی به‌جای هواداری صرف از کشور اسرائیل، به فکر همکاری با عرب‌ها هم باشند؛ زیرا رسیدن به صلح در خاورمیانه، مهم‌تر از موضوع بیت‌المقدس است.

در این سرمقاله که روز یک‌شنبه ۲۶ آذرماه منتشر شده، آمده است:

آن‌طور که زمانی هنری فورد گفته بود، نخستین قدم برای حل یک مشکل، نزدیک‌شدن انسان‌ها به یکدیگر است. با هم بودن، پیشرفت در حل این مشکل را به‌همراه می‌آورد و همکاری با یکدیگر، ضامن موفقیت در حل این مشکل می‌‌شود».

درحالی‌که رابطه‌ی آمریکا با اسرائیل و اعراب را به‌طور سنّتی دولت‌های آنها تعیین کرده‌اند، اکنون وقت آن رسیده است که رهبران یهودی آمریکایی، نقش مهم خود را برای ایجاد تفاهمات فرهنگی میان اسرائیل و عرب‌ها بازی کنند. این رهبران می‌توانند از نشانه‌های مثبتی که برای به‌وجود آمدن صلح در خاورمیانه شکل گرفته است، استقبال کنند؛ زیرا در نهایت امر، تنها یک راه‌حل برای مشکل تاریخی اعراب و اسرائیل باقی مانده است و آن، از راه گفت‌وگو و مصالحه میان دو طرف، حاصل می‌شود».

این مقاله می‌افزاید: «اگرچه هنوز مشکلات عدیده‌ای بر سر راه دست‌یابی به این هدف وجود دارد، اما گام نخست، همان حضور همه‌ی طرف‌ها در گفت‌وگوست.

اگر هدف واقعی برای صلح خاورمیانه را رسیدن اسرائیل و فلسطینی‌ها به یک راه‌حل مورد قبول هر دو طرف بدانیم، همه‌ی کشورهای منطقه، می‌بایستی خود را در این مهم سهیم بدانند و در این روند شرکت کنند.

نشانه‌هایی که می‌گوید این صلح دست‌یافتنی است، امروز دیده می‌شود. کشورهای عرب اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که دولت ترامپ، صلح خاورمیانه را یک اولویت برای خود می‌داند.

همان‌طور که روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز، فاش کرده، کاخ سفید در حال نگارش و تدوین یک طرح صلح جدید میان اسرائیل و فلسطینی‌هاست که در آغاز سال جدید میلادی، اعلام خواهد شد. آن‌هایی که بحث می‌کنند تصمیم ترامپ درمورد اعلام بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل، سدّ راه رسیدن به این صلح است، اشتباه می‌کنند. موضوع محل سفارت آمریکا، در مقابل امر صلح خاورمیانه، بی‌اهمیت است. مهم نیّت سیاسی دو طرف برای آغاز گفت‌وگوها، همکاری مشترک و رسیدن موفقیت‌آمیز به صلح است. اکنون پس از گذشت دهه‌ها، عرب‌ها به‌سوی این هدف گام برداشته‌اند. وقت آن است یهودیان آمریکا به آن، پاسخ بدهند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More