شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

طرح ۱۷ اتهام تازه علیه آسانژ

 

جولیان آسانژ، روزنامه‌نگار استرالیایی و بنیانگذار وب‌سایت ویکی‌لیکس، از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده به ارتکاب ۱۷ عنوان مجرمانه جدید متهم شد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه دوم خرداد در گزارشی به نقل از وزارت دادگستری آمریکا نوشت که آسانژ متهم به افشای اسامی محرمانه و نیز همدستی با چلسی منینگ، تحلیلگر سابق اطلاعاتی ارتش آمریکا، به منظور دستیابی به اطلاعات طبقه‌بندی ارتش است.

آسانژ پیشتر متهم شده بود که با همدستی منینگ به رایانه‌های دولتی آمریکا دسترسی پیدا کرده و در سال ۲۰۱۰ صدها هزار سند و گزارش محرمانه نظامی، مرتبط با جنگ افغانستان و عراق، را منتشر کرده است.

آسانژ در مجموع به ۱۸ عنوان مجرمانه متهم شده است و در صورت استرداد و محاکمه در ایالات متحده ممکن است به دهه‌ها سال زندان محکوم شود.

ادعانامه‌ کیفری وزارت دادگستری آمریکا علیه آسانژ، تقریبا ۴۰ روز پس از بازداشت او در سفارت اکوادور در لندن مطرح می‌شود.

در کیفرخواست روز پنجشنبه وزارت دادگستری آمریکا آمده که آسانژ کارمندانی که به این اطلاعات طبقه‌بندی شده دسترسی داشته‌اند را تشویق به سرقت اطلاعات و در اختیار قرار دادن آن‌ها کرده است. همچنین در این ادعانامه اشاره است که او با افشای اطلاعات محرمانه، زندگی افرادی را در ایران، چین و افغانستان به خطر انداخته است.

در ۲۲ فرودین‌ماه گذشته، بلافاصله پس از دستگیری آسانژ در سفارت اکوادور، دادگاهی در لندن آسانژ را به نقض مقررات آزادی مشروط متهم کرد.

اسکاتلندیارد پیشتر اعلام کرده بود که جولیان آسانژ ۴۷ ساله، از سوی نیروهای پلیس بریتانیا، بر اساس حکمی بازداشت شد که در ژوئن سال ۲۰۱۲ به دلیل عدم حضور در دادگاه برای او صادر شد.

آسانژ در نهایت روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت، از سوی دادگاهی در لندن به جرم «نقض شرایط آزادی موقت»، در هفت سال پیش، به ۵۰ هفته زندان محکوم شد.

این روزنامه‌نگار استرالیایی از سال ۲۰۱۲ تا زمان دستگیری، به عنوان «پناهنده سیاسی» و بعدها به عنوان «شهروند» اکوادور، در سفارت این کشور زندگی و فعالیت می‌کرد.

آمریکا خواهان استرداد آسانژ به ایالات متحده برای محاکمه است؛ در حالی که گروه‌های حقوق بشر مخالف استرداد او هستند.

تیم حقوقی آسانژ و فعالان حقوق بشری می‌گویند استرداد متهم به کشوری که در آن مجازات اعدام وجود دارد؛ مغایر با تعهدات حقوق بشری بریتانیا است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More