شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فرانسه سفیران خود در واشینگتن و کانبرا را در واکنش به توافق اخیر آمریکا و استرالیا فراخواند

دولت فرانسه در اقدامی کم‌سابقه سفیران خود در واشینگتن و کانبرا را برای رایزنی درباره توافق‌نامه نظامی  آمریکا، بریتانیا و استرالیا جهت ساخت زیردریایی با سوخت هسته‌ای فراخواند.

ژان‌ ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، روز جمعه در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه احضار سفیران طبق دستور امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری این کشور، صورت گرفته است، گفت: «ترک کردن پروژه ساخت زیردریایی‌های اقیانوس‌پیما که فرانسه و استرالیا از سال ۲۰۱۶ بر روی آن کار می‌کردند و اعلام شراکت جدید با آمریکا و با هدف مطالعه برای احتمال همکاری آتی برای ساخت زیردریایی‌های با سوخت هسته‌ای، در بین متحدان و شریکان رفتاری غیرقابل قبول به شمار می‌آید.»

وزیر خارجه فرانسه در این بیانیه هشدار داد که پیامدهای چنین رفتارهایی «مفهموم اتحاد و شراکت و اهمیت منطقه اقیانوسیه را برای اروپا تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

یک مقام فرانسوی به سی‌ان‌ان گفت که گمان می‌رود این اولین باری باشد که فرانسه در تاریخ معاصر در ارتباط با متحدان غربی خود به چنین اقدامی متوسل شده است.

از سوی دیگر، کاخ سفید اعلام کرد که دولت آمریکا در این مورد از نزدیک با دولت فرانسه در تماس است تا اختلاف‌های موجود را حل و فصل کنند.

وزارت خارجه استرالیا نیز در بیانیه‌ای با ابراز تاسف از نارضایتی فرانسه از توافق نظامی استرالیا با آمریکا و بریتانیا گفت که کانبرا طبق منافع ملی خود وارد این توافق شده است.

این بیانیه فرانسه را «شریکی حیاتی» برای استرالیا خواند و ابراز امیدواری کرد همکاری‌ دو کشور در آینده ادامه یابد.

درپی توافق آمریکا و بریتانیا برای ساخت زیردریایی اتمی برای استرالیا، فرانسه یک توافق ۶۵ میلیارد دلاری خود را برای ساخت زیردریایی‌های دیزلی برای استرالیا از دست داد که ضرر بزرگی به صنایع دفاعی فرانسه وارد می‌کند.

توافق آمریکا، بریتانیا و استرالیا که با هدف مقابله با چین انجام شده است همچنین منافع فرانسه را در منطقه اقیانوسیه تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در سال ۲۰۱۶، استرالیا با شرکت فرانسوی نیوال گروپ توافق رسیده بود تا برای نیروی دریایی استرالیا یک ناوگان جدید زیردریایی بسازد. دو هفته قبل نیز، وزیران دفاع و خارجه استرالیا بر پایندی کشور خود به این توافق تاکید کرده بودند.

پیشتر در سفر اسکات مریسون، نخست‌وزیر استرالیا، در ماه ژوئن به فرانسه نیز، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، نیز چشم‌انداز همکاری‌های دو کشورها در دهه‌های آینده را ستوده بود.

این در حالی است که از سال ۱۹۵۸ آمریکا فناوری زیردریایی هسته‌ای خود را با بریتانیا سهیم شده بود و این اولین باری است که ایالات متحده این فناوری را در اختیار یکی دیگر از متحدان خود قرار می‌دهد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More