شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

متیس از مذاکره با کره‌شمالی در صورت توقف آزمایش‌های موشکی خبر داد

 

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید که در صورت توقف آزمایش‌های موشکی ازسوی کره‌شمالی، فرصتی برای گفت‌وگو با آن‌ها بر سر بحران جاری میان دو کشور به‌وجود خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، متیس که عازم ایالت کرادو در جنوب‌غربی آمریکا بود، پنج‌شنبه‌شب (۲۵ آبان‌ماه)،  در هواپیمای نظامی که با آن سفر می‌کرد، به خبرنگاران درمورد کره‌شمالی گفت: «اگر توسعه‌ی برنامه‌ی موشکی، آزمایش‌ها و صدور تسلیحات خود را متوقف کنند، فرصتی برای گفت‌وگو با آنها فراهم می‌شود».

به گزارش خبرگزاری رویترز، واشنگتن در عین این‌که اعلام کرده درمقابل کره‌شمالی، همه‌ی گزینه‌ها، ازجمله گزینه‌ی نظامی، روی میز قرار دارد، اما تأکیدش بر این بوده است که انتخاب مورد ترجیح آن کشور، حل بحران جاری، ازطریق گفت‌وگوست.

دونالد ترامپ در دیدار هفته‌ی گذشته‌ی خود از کره‌جنوبی، به کره‌شمالی هشدار داد که او آماده است تا تمامی توانایی‌های نظامی آمریکا را برای جلوگیری از حمله‌ی کره‌شمالی به خاک آمریکا، به‌کار گیرد؛ اما از پیونگ‌یانگ خواست که به دنبال نوعی «توافق» باشد.

ترامپ پیش از این، گفت‌وگو با کره‌شمالی را «اتلاف وقت» خوانده بود و کره‌شمالی هم گفته است که هیچ علاقه‌ای به گفتگو با واشنگتن ندارد.

آخرین موشک آزمایشی کره‌شمالی، در حدود دو ماه پیش شلیک شده است؛ ولی مقامات آمریکایی می‌گویند که هیچ نشانه‌ای از توقف توسعه‌ی برنامه‌ی هسته‌ای و موشک‌های قاره‌پیمای کره‌شمالی به‌چشم نمی‌خورد.

متیس قرار است در سفر خود به ایالت کلرادو، از مرکز فرماندهی شمالی آمریکا و فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی (NORAD) بازدید کند. این دو مرکز، مسؤولیت دفاع از خاک آمریکا را ازجمله ازطریق ردیابی و ازبین‌بردن احتمالی هرگونه موشک پرتاب‌شده ازسوی کره‌شمالی را برعهده دارند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More