شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مجله ایست آسیا: چین وارد نقش میانجیگری بین ایران و عربستان می‌شود

 

مجله ایست آسیا در گزارشی پیرامون دگرگونی در سیاست خارجی چین می‌نویسد: یکی از مهمترین پیامدهای این تغییرات،  ورود چین در نقش میانجیگری بین ایران و عربستان سعودی برای حل اختلافات منطقه‌ای آنهاست.

در این گزارش آمده است: «خاورمیانه عادت غریبی برای کشاندن قدرت‌های خارجی به مناقشات و جنگ‌های میان کشورهای خود دارد. تلاش چین برای نفوذ در کشورهای این منطقه نشان داده است که نگه داشتن اصل عدم دخالت در امور کشورهای دیگر که بنیادهای سیاست خارجی چین را تشکیل می‌دهد چقدر مشکل شده است».

به نوشته ایست آسیا، چین اکنون با تلاش برای میانجیگری در مناقشات سودان جنوبی، سوریه و افغانستان، عملاً اصل عدم دخالت خود در امور داخلی دیگران را ترک گفته است.

این گزارش می‌افزاید: «با اوج گرفتن تنش میان ایران و عربستان سعودی، و موضوع پیدا کردن راه‌حلی برای صلح میان فلسطینی‌ها با اسرائیل، مواردی که واشنگتن اکنون دست بالا را در آنها دارد، چین بر مبنای نیازهای اقتصادی- سیاسی خود در خاورمیانه به دنبال ثبات منطقه است».

به نوشته این نشریه، اصلی که چین در سیاست خارجی خود در خاورمیانه دنبال می‌کند همان است که آمریکا در پی آن است، اصلی که  ثبات را بر دموکراسی ترجیح می‌دهد».

با این حال، به گفته ایست آسیا، چین متوجه شده که غیرممکن است بتواند در خاورمیانه حضور فعال سیاسی و نقش میانجیگری داشته باشد، بدون آنکه از مخاطرات آن پرهیز کند.

این گزارش‌ در انتها می‌نویسد: «درحالی که چین برای میانجیگری میان ایران و عربستان اعلام آمادگی کرده است، مواضع دولت ترامپ و پرنس محمد بن سلمان نسبت به حکومت تهران می‌تواند مانند زمین‌های مین‌گزاری شده بر سر راه اهداف سیاست خارجی بیجینگ عمل کند».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More