شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

محمد محقق، معاون ریاست اجرایی افغانستان: پای حرفم می‌ایستم  

 

محمد محقق، معاون ریاست اجرایی افغانستان در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران اینترنشنال از سخنان جنجال برانگیز اخیرش دفاع کرد و گفت حرفش به مصلحت افغانستان بوده است.

اظهارات آقای محقق در دفاع از سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و پیکارجویان افغان لشکر فاطمیون که در سوریه می‌جنگند، در کشورش جنجال برپا کرده‌است.

بسیاری در افغانستان با انتقاد از استخدام شهروندان افغان در جنگ سوریه، ایران را به سوءاستفاده از و فشار بر مهاجران افغان در ایران و فرستادن آنها به جنگ سوریه در دفاع از دولت بشار اسد متهم می‌کنند.

اما محمد محقق این هفته در اجلاس محبان اهل بیت در تهران از سردار قاسم سلیمانی، فرمانده قدس سپاه پاسداران و پیکارجویان افغان قدردانی کرد.

دولت افغانستان اظهارات معاون ریاست اجرایی این کشور در مورد جنگ سوریه را رد کرده و گفته این سخنان دیدگاه رسمی دولت افغانستان نیست.

دولت افغانستان حضور شهروندان افغان در جنگ سوریه را بخشی از جنگ نیابتی در منطقه می داند.

یک مقام افغان به ایران اینترنشنال گفته است که مقام های کشور باید در اظهاراتشان منافع ملی را در نظر بگیرند.

اما آقای محقق که از تهران صجت می کرد، به ایران اینترنشنال گفت: "همه باید بدانند كه داعش دشمن همه ملت‌هاى منطقه است وعامل تخريب كشورهاى اسلامى حوادث جلال آباد ومرزا اولنگ حوادث مساجد كابل و هرات نشان داد كه داعش دشمن همه اقوام با هم برادر افغانستان است.

او تاکید کرد: "زياد تزلزل لام نيست حرفى را كه ميزنيم به مصلحت كشور است و پای آن می ایستم ."

معاون ریاست اجرایی أفغانستان ساعتی پیش گفت: "حادثه انفجار مسجد روضه در العريش مصر كه منجر به کشته و زخمی شدن حدود چهار صد نفر نماز گزار شد، نشان دهنده اين است كه داعش دشمن كشورهاى عربى غير ازعراق وسوريه وجود دارد."

او گفت: "اگر كسانى پيدا شوند كه به هوادارى از داعش عليه من حرف بزنند، ملت مي‌دانند كه از كجا آب مي‌خورند."

داعش که در سوریه متحمل شکست سنگین شده است، بر فعالیتش در دیگر نقاط جهان به ویژه در حوزه افغانستان و پاکستان افزوده است.

در افغانستان بسیاری بیم دارند که همسویی با ایران در تحولات خاور میانه باعث تحریک دیگر بازیگران منطقه‌ای که رقیب ایران هستند شود.

برخی هم سخنان اخیر آقای محقق را دستاویزی می‌دانند برای کسانی که می‌خواهند به دلایل مختلف شیعیان افغانستان را هدف قرار دهند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More