شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مرزبانی بلاروس: ماریا کولسنیکوا در حال خروج از کشور بازداشت شد

 

یک مقام مرزبانی بلاروس گفت ماریا کولسنیکوا، از رهبران اعتراضات این کشور، «در اولین ساعات روز سه‌شنبه هنگامی که قصد داشت وارد خاک اوکراین شود بازداشت شده است».

آنتون بیچکوفسکی، یک مسئول مرزبانی بلاروس، به خبرگزاری رویترز گفت: «کولسنیکوا اکنون در بازداشت است، دقیقا نمی‌توانم بگویم که او کجاست، اما بازداشت شده است.»

این مقام مرزبانی بلاروس دلیل بازداشت این رهبر معترضان را «شرایطی» اعلام کرد که او و دیگر فعالان سیاسی متحدش در آن «از مرز بلاروس عبور کردند». 

خبرگزاری دولتی بلتا نیز گزارش داه است خودرو حامل کولسنیکوا پس از برخورد با یک پست مرزی سرعت گرفت و گریخت.

این خبرگزاری به نقل از مرزبانی بلاروس گزارش داد: «کولسنیکوا در بیرون خودرو بود. در واقع او بیرون انداخته شد و خودرو به حرکتش به سوی اوکراین ادامه داد.»

به گفته مسئولان مرزبانی بلاروس دو فعال سیاسی همراه کولسنیکوا توانستند در اولین ساعات بامداد از مرز اوکراین عبور کنند و وارد این کشور شوند.

رویترز نوشت اطلاعات درباره تلاش کولسنیکوا برای رفتن به اوکراین هنوز دقیقا مشخص نیست و این خبرگزاری نمی‌تواند مستقلا این گزارش را تایید کند. 

پیشتر برخی از گزارش‌ها حاکی از عبور کولسنیکوا به همراه این دو فعال سیاسی از مرز بود، اما بعدا مرزبانان بلاروس این گزارش‌ها را رد کردند.

روز دوشنبه یک رسانه محلی بلاروس گزارش داد کولسنیکوا در مرکز شهر مینسک از سوی افراد ناشناس و نقاب‌دار بازداشت و «ربوده شده است».

همچنین مخالفان اعلام کردند دو سیاستمدار متحد کولسنیکوا نیز پس از «ربایش» او ناپدید شدند.

کولسنیکوا یکی از اعضای شورای هماهنگی مخالفان دولت بلاروس و آخرین نفر از از گروه سه نفره زنان سیاستمدار منتقد حکومت بلاروس است که همچنان در کشور مانده است.

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس که بلافاصله پس از انتخابات به لیتوانی پناهنده شد، و ورونیکا تسپکالو که او نیز از کشور خارج شد، دیگر اعضای این گروه سه نفره هستند.

این سه پیش از انتخابات با تشکیل ائتلافی برای شکست دادن لوکاشنکو در انتخابات متحد شده بودند.

کولسنیکوا با انتقادهای تند علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس، نقش مهمی در به راه افتادن جنبش اعتراضی پس از انتخابات اخیر این کشور داشته است.

او یک هفته پیش اعلام کرد همراه با ویکتور باباریکو، از مخالفان زندانی، یک حزب جدید سیاسی را تشکیل خواهد داد.

 
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More