شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتراض‌های شبانه به بی‌آبی در شهرهای مختلف خوزستان

مردم معترض در شهرهای حمیدیه، ماهشهر، بستان، سوسنگرد، شوش، خرمشهر، قلعه کنعان، شادگان و مناطقی از اهواز پنج‌شنبه شب در اعتراض به قطعی آب و بی‌آبی به خیابان آمده و تظاهرات کردند که با شلیک تیر هوایی، گاز اشک‌آور و همچنین در یک منطقه اهواز با شلیک مستقیم ماموران امنیتی و انتظامی مواجه شدند.

در جریان این اعتراضات، مردم و جوانان معترض شعارهایی چون «تشنه‌ام، آب حق من است»، «هور ما کو» « آب ما کو»، «جان و خون‌مان فدای کارون» و «جان و خون‌مان فدای اهواز» سر دادند.

اعتراضات از نخستین ساعات شامگاه پنج‌شنبه، بیست و چهارم تیر ماه، در شهر حمیدیه آغاز شد و جمعی از مردم این شهر در اعتراض به قطعی آب در خیابان‌های شهر تظاهرات کردند که با مقابله نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شدند.

با این حال پس از افزایش شمار تظاهرات‌کنندگان، ماموران نیروی انتظامی که با بستن خیابان درصدد جلوگیری از تظاهرات خیابانی معترضان بودند، از سر راه معترضان کنار رفته و عقب نشینی کردند.

مردم سوسنگرد مرکز شهرستان دشت‌آزادگان نیز پنج‌شنبه شب در اعتراض به قطع آب، بی‌آبی و اجرای طرح‌های مکرر برای انتقال آب خوزستان به خیابان آمدند و شعار «جان و خون‌مان فدای کارون» و «جان و خون‌مان فدای اهواز» سر دادند.

معترضان در ماهشهر علاوه بر تظاهرات در اعتراض به بی‌آبی، جاده ماهشهر به سربندر را در منطقه پل زنجیر با آتش زدن لاستیک بستند.

در قلعه‌کنان از توابع شهرستان کارون نیز مردم معترض در جریان اعتراضات پنج‌شنبه شب خود به بی‌آبی، خیابان اصلی قلعه کنان به اهواز را با آتش زدن لاستیک بستند.

شماری از مردم معترض نیز در نخستین ساعات بامداد جمعه در جریان اعتراضات به بی‌آبی، بلوار پاسداران واقع در محله زرگان، در شمال اهواز، را با آتش زدن لاستیک مسدود کردند.

منابع محلی در خرمشهر گزارش دادند که در جریان اعتراضات پنج‌شنبه شب مردم به بی‌آبی، نیروهای امنیتی و یگان‌ ویژه نیروی انتظامی اقدام به شلیک تیر هوایی کرده و به سوی مردم معترض گاز اشک‌آور شلیک کردند.

علاوه بر این، تصاویر اعتراضات مردم به بی‌آبی در کوی زویه اهواز نشان می‌دهد که ماموران نیروی انتظامی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و تیر هوایی کرده و در چند مورد نیز به سوی محل تجمع مردم معترض گلوله شلیک کرده‌اند.

فرماندار ماهشهر با تایید بسته شدن جاده استراتژیک ماهشهر به بندر امام [جاده سربندر] دلیل اعتراضات پنج‌شنبه شب و بامداد جمعه در این شهر را «اعتراض به بی‌آبی» عنوان کرد.

او گفت که «گروهی بر پایه یک فراخوان مجازی در اعتراض به بی‌آبی در استان خوزستان اقدام به بستن جاده ماهشهر- بندر امام» کردند.

فرماندار ماشهر گفت که ماموران نیروی انتظامی توانستند معترضان را در ماهشهر متفرق کنند و درحال ایمن‌سازی جاده هستند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More