شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مشاور امنیت ملی آمریکا: تصمیم نهایی درباره توافق هسته‌ای را در ایران رهبر می‌گیرد، نه رییس‌جمهور

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در مصاحبه تلویزیونی روز یک‌شنبه با شبکه‌ ای‌بی‌سی گفت: «تصمیم نهایی درباره توافق هسته‌ای از سوی رهبر ایران گرفته می‌شود و رییس‌جمهور جدید، تصمیم گیرنده نیست.»

سالیوان در ادامه تاکید کرد که هنوز در مذاکرات برجام بر سر موضوعات اصلی بین ایران و قدرت‌های جهانی اختلاف نظر وجود دارد.

با اعلام پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری، مقام‌های جمهوری اسلامی ایرانی روز یک‌شنبه اعلام کردند که ادامه مذاکرات برجام در وین را به زمانی دیگر موکول می‌کنند و برای رایزنی به تهران بازمی‌گردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز یک‌شنبه در پاسخ خبرنگار‌ شبکه ای‌بی‌سی در مورد تغییرات احتمال در مذاکرات وین پس از روی کار آمدن رییس‌جمهور جدید در ایران، گفت: «علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران شخصی است که پیش از انتخابات تصمیم گیرنده نهایی بوده و همچنان به او بستگی دارد که می‌خواهد مسیر دیپلماسی را طی کند یا از سوی آمریکا و جامعه بین المللی با فشار فزاینده‌ای روبه‌رو باشد.»

مشاور امنیت ملی آمریکا اضافه کرد: «اینکه رییس‌جمهور شخص الف باشد یا شخص ب مهم نیست، این اهمیت دارد که تا چه اندازه دولت ایران برای محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای خود متعهد است.»

جیک سالیوان همچنین گفت: «مهمترین اولویت واشینگتن جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و ما معتقدیم که دیپلماسی به جای درگیری نظامی بهترین راه حل است.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین افزود: «کاخ سفید منتظر است تا ببیند آیا مذاکره‌کنندگان ایران به میز مذاکره باز خواهند گشت و آماده پذیرفتن شرایط ما برای بازگشت به توافق هسته‌ای خواهند بود.»

جیک سالیوان درباره تعداد، نحوه و چگونگی لغو تحریم‌های ایران گفت که لغو تحریم‌های مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران در مذاکرات وین در حال بررسی است و نمی‌خواهم به طور علنی در مورد آن صحبت کنم. مشاور امنیت ملی کاخ سفید البته خاطرنشان کرد که ایالات متحده می‌تواند تحریم‌هایی را که مربوط به حقوق بشر و برنامه‌های موشکی ایران هستند، همچنان حفظ کند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More