شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مک‌مستر: سرمایه‌گذاری در ایران یعنی حمایت از خرابکاری سپاه پاسداران

 

اچ آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ضمن ابراز نگرانی از قدرت گرفتن گروه‌های تحت نفوذ ایران در کشورهای منطقه و همچنین ادامه‌ی استفاده‌ی حکومت سوریه از سلاح‌های شیمیایی، گفت که زمان مقابله با ایران و برخورد با دولت سوریه و پشتیبانانش فرارسیده است. او همچنین هشدار داد که سرمایه‌گذاری در ایران، یعنی حمایت از خرابکاری سپاه پاسداران و تأکید کرد که این سرمایه‌گذاری‌ها باید متوقف شود. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز شنبه بیست‌وهشتم بهمن‌ماه، در کنفرانس امنیتی مونیخ، خواستار توقف اقدامات «بی‌ثبات‌کننده»‌ی ایران در منطقه شد. او ضمن ابراز نگرانی از افزایش قدرت گروه‌های تحت نفوذ ایران در کشورهای مختلف منطقه، گفت: «به نظر من، زمان آن رسیده که با ایران مقابله شود».

به گزارش وب‌سایت «اخبار دفاعی» (دیفنس‌نیوز)، مک‌مستر در صحبت‌های خود، همچنین از کشورهای عضو ناتو خواست که نسبت‌به سرمایه‌گذاری‌های خود در ایران دقت بیشتری داشته باشند؛ زیرا سرمایه‌ی آن‌ها، ازسوی ایران، خرج حزب‌الله لبنان و گروه‌های شبه‌نظامی متزلزل‌کننده‌ی ثبات خاورمیانه می‌شود. او از هم‌پیمانان آمریکا خواست تا کمک‌های اقتصادی احتمالی خود را نیز که به‌صورت وام به دولت ایران پرداخت می‌شود، قطع کنند.

مک‌مستر گفت: «رژیم ایران مورد حمایت بنیادهای تجاری وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که یکی از آن‌ها، شرکت هواپیمایی ماهان است که هواپیماهایش در همین فرودگاه مونیخ رفت‌و‌آمد می‌کنند. این شرکت هواپیمایی تجاری، درحقیقت ابزاری برای گسترش نفوذ سیاست‌های رژیم ایران در منطقه‌ی خاورمیانه است».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد که ایران درصدد پیاده‌کردن مدل حزب‌الله برای سایر کشورهای خاورمیانه است و تأکید کرد که گروه‌های تحت نفوذ ایران در سوریه، یمن و عراق، می‌توانند در نهایت علیه دولت‌های مستقر در این کشورها وارد عمل شوند. او گفت: «آن‌چه که رژیم ایران در حال حاضر انجام می‌دهد، گسترش مدل حزب‌الله لبنان برای سایر کشورهای عرب خاورمیانه است. قصد این رژیم، ضعیف نگه‌داشتن دائمی این کشورها، ضعیف نگه‌داشتن دولت‌های آن‌ها و وابسته‌کردن آن‌ها به حمایت خودش است، تا هم‌زمان، درون این کشورها، سازمان‌های تروریستی وابسته به خود را پرورش دهد. این سازمان‌های تروریستی، سپس با دریافت اسلحه و پول، علیه دولت‌های خودشان وارد جنگ می‌شوند و از این طریق، منافع رژیم ایران را تأمین می‌کنند». 

مک‌مستر همچنین هشدار داد: «شما وقتی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنید، در واقع در سپاه پاسداران سرمایه‌گذاری می‌کنید. مانند این است که شما برای سپاه یک چک می‌نویسید و به آنها می‌گویید  که لطفاً از این پول و سرمایه برای کشتن و قتل و خرابکاری در خاورمیانه استفاده کنید. وقتی شما نگاه می‌کنید که بیشترین سرمایه‌گذارها چه کسانی هستند، با روسیه و چین روبرو می‌شوید و البته در اینجا ما ژاپن، کره‌جنوبی و آلمان را هم می‌بینیم. وقت آن رسیده است که این سرمایه‌گذاری‌ها متوقف شود».

نیکی هیلی، نماینده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا در سازمان ملل نیز روز جمعه ۲۷ بهمن‌ماه، درپی انتشار گزارش کارشناسان سازمان ملل درباره‌ی کمک‌های موشکی ایران به حوثی‌ها در یمن، گفته بود که «زمان اقدام شورای امنیت علیه تهران، فرار رسیده است».   

مشاور امنیت ملی آمریکا، در ادامه‌ی سخنان خود، توافق هسته‌ای با ایران را «ناقص» خواند و گفت: «اکنون زمان آن رسیده تا به نقایص موجود در این توافق، رسیدگی کنیم».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز بارها بر وجود  آن‌چه که «نقایص فاجعه‌بار» توافق هسته‌ای با ایران می‌خواند، تأکید کرده و خواستار اصلاح آن شده است.

 

  • بشار اسد به استفاده از سلاح شیمیایی ادامه می‌دهد

مشاور امنیت ملی آمریکا، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به تحولات جنگ سوریه، گفته است که روایات مردم نشان می‌دهد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، هنوز به استفاده از سلاح شیمیایی علیه مخالفان خود ادامه می‌دهد.

او در این زمینه گفت:« گزارش‌های مردم و تصاویر نشان می‌دهد که استفاده‌ی رژیم سوریه از سلاح شیمیایی، هنوز ادامه دارد».

مک‌مستر افزود: «زمان آن فرا رسیده که جامعه‌ی جهانی با دولت سوریه و پشتیبانان آن، برخورد کند و آن‌ها را مسؤول عملکردهایشان معرفی کند».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More