شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

میدل‌ایست آنلاین: غرب با راهبرد جدید آمریکا درباره ایران مخالف نیست

 

خبرگزاری میدل‌ایست آنلاین در شماره‌ی روز پنجشنبه ۴ آبان خود در سرمقاله‌ای نوشت: "هیچ کشور غربی با راهبرد جدید دولت آمریکا در مورد ایران مخالفت نکرده است".
در این سرمقاله آمده است: "در ابتدا به‌نظر می‌رسید مخالفت ترامپ با توافق هسته‌ای در دوران مبارزات انتخاباتی آمریکا، رجزخوانی سیاسی باشد، اما اکنون با اعلام مخالفت رسمی او با توافق هسته‌ای و برنامه مقابله مستقیم با فعالیت‌های ایران در منطقه، مشخص شده است که سیاست واشنگتن در مورد همه خاورمیانه در تقابل کامل با سیاست‌های باراک اوباما است".

در بطن این سیاست جدید واشنگتن موضوع «مأموریت جدید» آمریکا برای رهبری جهان نهفته است. در دوران زمامداری اوباما، ایالات متحده تصمیم گرفته بود نقش و دخالت خود در امور خاورمیانه را کاهش دهد، اما دولت ترامپ اکنون خود را متوجه حل پرسش‌هایی در این منطقه کرده است که رهبری آمریکا نه‌ تنها در منطقه، بلکه در جهان را زیر سئوال برده و به چالش کشیده است.
از این زاویه، موضوع مخالفت ترامپ با توافق هسته‌ای به‌نظر می‌رسد تنها یک بخش جزیی از سیاست بزرگتری در مورد برنامه‌های مقابله جدّی نظامی و دیپلماتیک با ایران برای مهار گسترش نفوذ آن در خاورمیانه باشد.
بی‌جهت نیست که بنیامین نتانیاهو که در دوران زمامداری اوباما همه تلاش خود را برای مخالفت با توافق هسته‌ای گذاشته بود، به‌سرعت این مسأله را فراموش کرده و حالا بر روی تهدیدات ایران نسبت به اسرائیل از خاک سوریه و لبنان تمرکز و تبلیغ می‌کند.
عربستان سعودی هم که با توافق هسته‌ای مخالفتی نکرده بود، اکنون شیوه‌های موردنظر خود در مقابله با ماجراجویی‌های ایران را اجرا می‌کند.
با این حال، کشورهای غربی متحد آمریکا، بیشتر سخن خود در مخالفت با مواضع ترامپ در مورد ایران را به توافق هسته‌ای محدود کرده‌اند و هیچ‌یک از آنها در مورد مهمترین بخش از استراتژی کاخ سفید یعنی تحریم سپاه پاسداران که به مهار رژیم ایران مربوط می‌شود، سخنی نگفته‌اند. بی‌جهت نبود که همان روز که ترامپ مواضع جدید کاخ سفید در مورد ایران را بیان کرد دولت بریتانیا افشا کرد که هکرهای ایرانی ایمیل‌های نمایندگان پارلمان این کشور را هک کرده‌اند.
بطور خلاصه، سیاست جدید واشنگتن در رودررویی با حکومت ایران با مخالفت هیچ کشور غربی روبرو نشده است و حتی روسیه نیز به آرامی از کنار آن گذشته است زیرا قصد ندارد هدیه‌ای را که آمریکا با بیرون راندن سپاه از منطقه به او می‌دهد، ارزان از دست بدهد".

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More