شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار دو نامزد دموکرات به وقوع جنگ با ایران

 

موضوع مناظره روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت دو نامزد رقیب در حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا به انتقاد از سیاست‌‌های دونالد ترامپ در قبال ایران و هشدار نسبت به احتمال وقوع جنگ اختصاص یافت.

تولسی گابارد و ست مولتون، که هر دو سابقه خدمت در ارتش آمریکا را دارند، در مناظره‌ای که از شبکه خبری ای‌بی‌سی پخش شد از ترامپ، جان بولتون، مشاور امنیت ملی، و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، انتقاد کردند.

گابارد گفت ترامپ «ما را در مسیر خطرناک جنگ با ایران پیش می‌برد.» او توضیح داد: «او (ترامپ) می‌گوید در پی جنگ نیست، اما اقدامات او و کابینه‌اش، افرادی چون جان بولتون و مایک پمپئو حاکی از چیز دیگری است. آنها در حال برنامه‌ریزی برای جنگ با ایران هستند؛ جنگی که بسیار پرهزینه‌تر، بسیار مخرب‌تر و بسیار خطرناک‌تر از آنچه که در جنگ عراق دیدم خواهد بود.»

گابارد بعد از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به ارتش آمریکا پیوست و دو بار به منطقه خاورمیانه اعزام شد. او می‌گوید هدفش از تلاش برای کسب نامزدی حزب دموکرات، پایان دادن به سیسات جنگ برای تغییر حکومت‌هاست.

از طرفی، مولتون هم که قبلا افسر نیروی دریایی بوده و چهار بار به عراق اعزام شده است هشدار داد در صورت اعزام نیروی بیشتر به خلیج فارس «وارد جنگ خواهیم شد.»

او افزود: «اشتباه نکنید! این دقیقا همان چیزی است که بولتون می‌خواهد. وقتی رییس‌جمهور آمریکا که فرمانده کل قواست ضعیف باشد دنیا جای بسیار خطرناکی می‌شود.»

با شدت گرفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر، نگرانی‌ها نسبت به وقوع درگیری بین دو کشور افزایش یافته است.

ترامپ به همراه بولتون و پمپئو پیوسته از ایران خواسته‌اند برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را کنار گذاشته و در امور کشورهای ناآرام منطقه خاورمیانه مداخله نکند.

دولت ترامپ پس از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت سال گذشته، تحریم‌های شدیدی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است.

ترامپ صراحتا گفته است به دنبال جنگ با ایران نیست. او در مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶، گفته بود جنگ‌های افغانستان و عراق در اوایل دهه ۲۰۰۰  برای آمریکا هزینه بالایی داشته است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More