شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت خارجه آمریکا بر لزوم بازگشت سریع ایران به گفت‌وگوهای احیای برجام تاکید کرد

با ادامه تاخیر در روند برگزاری گفت‌وگوهای احیای برجام، مقام‌های وزارت خارجه آمریکا با انتقاد از نامشخص بودن موضع جمهوری اسلامی درباره زمان دقیق بازگشت به این مذاکرات، از ایران خواستند در این مورد سریع اقدام کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایران که گفته بود تهران «خیلی زود» به مذاکرات احیای برجام برمی‌گردد، گفت: «ما دقیقا نمی‌دانیم منظور مقام‌های ایران از خیلی زود چیست.»

او با اشاره به اینکه آمریکا آماده است به مذاکرات وین برگردد گفت در هفته‌های اخیر در بحث‌هایی که با سایر کشورهای عضو برجام نیز داشتیم، همگی خواستار از سرگیری سریع این گفت‌وگوها بوده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز جمعه دوم مهرماه در مصاحبه‌هایی جداگانه گفت «در حال بررسی هستیم» و «به زودی به مذاکرات بازمی‌گردیم».

امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگو با نیویورک تایمز با رد موضع دولت جو بایدن بر لزوم تبدیل برجام به یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر، گفت: «ما آنچنان که می‌گویند یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر، نخواهیم داشت.»

در همین حال، جوی هود، دستیار معاون وزیرخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، در مصاحبه‌ با العربیه با تاکید بر اینکه تعهد آمریکا برای بازگشت به برجام همیشگی نیست، گفت که اگر جمهوری اسلامی خواستار احیای برجام است، باید برای بازگشت به مذاکرات در وین سریع اقدام کند.

این دیپلمات آمریکایی گفت که تاخیر به وجود آمده در گفت‌وگوهای احیای برجام در حالی رخ داده که ممکن است از مقطعی از زمان این توافق هسته‌ای دیگر برای منع گسترش سلاح‌های جمعی فایده‌ای نداشته باشد.

هود ضمن تاکید بر لزوم بررسی برنامه موشکی جمهوری اسلامی، حمایت آن از شبه‌نظامیان منطقه و سایر رفتارهای بی‌ثبات‌کننده تهران، از جمله حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به کشتی‌های تجاری، خاطرنشان کرد که اگر جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست یابد، این رفتارها خطرناک‌تر خواهد شد و در نتیجه پیش از هر چیز باید این برنامه را مهار کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: «درنتیجه ما هم باید برنامه هسته‌ای ایران را به مسیر غیرنظامی برگردانیم و هم اطمینان حاصل کنیم که به نگرانی‌های جامعه بین‌المللی رسیدگی شده است.»

در همین حال، جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا با همکاری نمایندگان دموکرات مفادی را در طرح بودجه دفاعی ۲۰۲۲ ایالات‌متحده گنجانده‌اند که دولت بایدن را درباره ایران ملزم به پاسخگویی کرده و کاخ سفید را موظف می‌کند پیش از لغو احتمالی هر تحریمی علیه جمهوری اسلامی به کنگره گزارش دهد.

این طرح همچنین کاخ سفید را ملزم می‌کند به طور مداوم به اطلاع کنگره برساند از پولی که به موجب لغو احتمالی تحریم‌ها به جمهوری اسلامی داده می‌شود، چه مقدار آن صرف مدرن‌سازی نیروهای نظامی ایران و گروه‌های تروریستی نیابتی آن می‌شود.

 

 

تازه چه خبر؟
منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و گرانی گوشت، اعلام کرد مردم «مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند و حتی...More
هشت ماه پس از أغاز واکسیناسیون در ایران، وزارت بهداشت در دستورالعملی به مراکز واکسیناسیون، از مسئولان تزریق واکسن خواسته نسبت به صحت نوع واکسن تزریقی...More
محمد اسلامی، معاون ابراهیم رییسی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اصرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین در مکان‌های صدمه‌دیده...More
مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با هشدار نسبت به سرعت افزایش جمعیت در شهرهای حاشیه تهران اعلام کرد: «در برخی از شهرهای...More
بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۱۴/۲ درصد از شهروندان ایرانی بالای ۱۸ سال «اصلا تمایلی به زدن واکسن کرونا...More