شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه آمریکا: منتظر اقدام ایران برای از سرگیری مذاکرات برجام هستیم

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با ابراز آمادگی دوباره واشینگتن برای بازگشت به مذاکرات احیای برجام گفت که ایالات‌متحده منتظر اقدام ایران برای از سرگیری این مذاکرات است، اما تاکید کرد فرصت احیای برجام همیشگی نیست.

بلینکن پنج‌شنبه در نشستی خبری در نیویورک گفت: «پرسش این است که آیا ایران نیز برای انجام این کار آماده است یا نه.»

او با اشاره به اینکه رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات‌متحده در امور ایران، طی روزهای اخیر درباره مذاکرات برجام نشست‌های پرثمری با مقام‌های کشورهای مختلف داشته گفت مالی برای ادامه روند کارها به واشینگتن برمی‌گردد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما همچنان فکر می‌کنیم که بازگشت به تعهدات برجام به نفع ما است. این بهترین گزینه موجود برای محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد زمینه‌ای برای رسیدگی به سایر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور است.»

بلینکن با اشاره به اینکه امکان بازگشت به تعهدات مشترک همیشگی نیست، گفت که ایران هر روز اقداماتی بر خلاف تعهدات برجام انجام می‌دهد، به ویژه اینکه ذخیره‌های بیشتری از اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد و حتی ۶۰ درصد ایجاد کرده و سانتریفیوژهای سریع‌تری به کار گرفته است.

او هشدار داد که آمریکا و کشورهای متحدش بر این نکته توافق دارند که ممکن است برنامه هسته‌ای ایران به سطحی از پیشرفت برسد که دیگر بازگشت به تعهدات برجام فایده‌ای نداشته باشد.

تاکید آمریکا بر همیشگی نبودن فرصت احیای برجام در حالی صورت می‌گیرد که طبق گزارش آکسیوس، مقام‌های اسرائیلی هفته گذشته با همتایان آمریکایی خود یک نشست ویدیویی محرمانه داشته‌اند تا درصورت شکست گفت‌وگوهای احیای برجام، «طرحی جایگزین» ارائه کنند.

طبق این گزارش، مقام‌های اسرائیلی در این نشست با اشاره به «بن‌بست» ایجاد شده در مذاکرات احیای برجام و سرعت گرفتن پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، بر ضرورت در پیش گرفتن یک طرح جایگزین تاکید کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی نیز در این نشست با ابراز نگرانی از وقفه ایجاد شده در روند احیای برجام گفتند که اگر مذاکرات به زودی از سر گرفته نشود، ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و گرانی گوشت، اعلام کرد مردم «مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند و حتی...More
هشت ماه پس از أغاز واکسیناسیون در ایران، وزارت بهداشت در دستورالعملی به مراکز واکسیناسیون، از مسئولان تزریق واکسن خواسته نسبت به صحت نوع واکسن تزریقی...More
محمد اسلامی، معاون ابراهیم رییسی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اصرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین در مکان‌های صدمه‌دیده...More
مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با هشدار نسبت به سرعت افزایش جمعیت در شهرهای حاشیه تهران اعلام کرد: «در برخی از شهرهای...More
بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۱۴/۲ درصد از شهروندان ایرانی بالای ۱۸ سال «اصلا تمایلی به زدن واکسن کرونا...More